2020 Vakıflar Genel Müdürlüğü Burs Başvurusu Yapma

2020 Vakıflar Genel Müdürlüğü Burs Başvurusu Yapma

Vakıflar Genel Müdürlüğü ihtiyaç sahibi vatandaşlara maddi yardımlar yapıyor. İhtiyaç sahibi vatandaşlar 2020 senesinde Vakıflar Genel Müdürlüğü burs başvurusu yapma işlemlerinin nasıl yapıldığını merak ediyorlar. İşte ayrıntılar…

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ihtiyaç sahibi vatandaşlara yapılan yardımlar araştırılıyor. Milli Eğitim Okullarının ortaöğretim bölümünde yer alan ve yükseköğrenime giden öğrenciler arasında maddi durumu yetersiz olanlara burs verilmektedir. Bu bursların hangi koşullar altında verildiği merak edilmektedir.

Ortaöğretim Burs Başvurusu

Vakıflar Genel Müdürlüğü burs başvurularından biri ortaöğretim bursudur. Bu bursa başvurabilmek için aşağıdaki kısımda sıralanmış olan koşulların sağlanması gerekmektedir.

  • Özel okulda veya açık öğretim de okuyan öğrenciler VGM burs başvurusu yapamaz.
  • Ailede Vakıar genel müdürlüğü Ortaöğretim bursu alan başka bir öğrenci varsa VGM bursluluk parasını alamayacaktır.
  • Kamu kurumlarından karşılıksız eğitim yardımı ve burs alan öğrenciler yine bu burstan faydalanamaz.

Ne Kadar Burs Veriliyor?

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından bursu onaylanan kişiler için 9 aylık eğitim dönemi boyunca her ay 75 TL burs verilmektedir.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Burs Sonuçları Nasıl Sorgulanır?

Burs sonuçlarının sorgulanabilmesi için 2 yöntem kullanılabilmektedir. Bunlardan ilki e-devlet üzerinden başvuru sorgulama ve ikinci ise VGM resmi adresi üzerinden sorgulamadır. Aşağıdaki kısımda ilgili adresler yer almaktadır.

Yükseköğretim Burs Başvurusu

2012 senesinden bu yana Üniversite öğrencileri için de verilen bursların koşulları aşağıdaki kısımda yer aldığı gibi olmaktadır.

  • Sürekli bir işte çalışarak en az asgari ücret düzeyinde ücret alan veya gelire sahip öğrencilere
  • Polis Akademisi ile askeri okul öğrencilerine okumakta oldukları eğitim kurumunda ek süre öğrenim gören öğrencilere
  • Yüksek lisans ve doktora öğrencilerine
  • Kamu kurumlarından karşılıksız eğitim yardımı ve burs alan öğrencilere
  • Vakıflar Genel Müdürlüğünden muhtaç aylığı alan öğrencilere
  • Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumundan burs alan öğrencilere

Lisans Bursu Ne Kadar?

Verilen burslar 8 aylık eğitim süreci boyunca her ay 300 TL olarak verilmektedir. Ülkemizde yasal yollardan kalma izni olmayan ve diğer kurumlardan eğitim yardımı alan öğrencilere burs verilmemektedir. Burs almaya hak kazanan yabancı uyruklu öğrenciler eğitim dönemleri boyunca her ay 600 TL almaktadırlar.

VGM Yükseköğrenim Bursu Başvuru Sorgulama

VGM bursu başvuru sonuçları sorgulanabilmesi için e-devlet ve resmi intenet adresi kullanılabilmektedir. Aşağıdaki kısımda ilgili intenet adresleri yer almaktadır. E-devlet sistemine TC kimlik numarası ve PTT şubeleri üzerinden alınan e-devlet şifreleri ile giriş yapılması ardından ilgili sorgulama gerçekleştirilebilmektedir.

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından verilen tek yardım burs olmamaktadır. Aynı zamanda erzak yardımı, sıcak yemek dağıtımı ve muhtaçlık maaşı da verilmektedir. Bu yardımlardan faydalanabilmek içinde bazı koşulların sağlanması gerekmektedir.