2020 öğretmen ek atamaları ne zaman yapılacak? MÖAP'den atama bekleyen öğretmen adaylarına 20 bin ek atama müjdesi

2020 öğretmen ek atamaları ne zaman yapılacak? MÖAP'den atama bekleyen öğretmen adaylarına 20 bin ek atama müjdesi

MEB Öğretmenler Atama Mücadele Platformu (MÖAP) ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında bir görüşme gerçekleştirildi. 2020 öğretmen ek aramaları ne zaman yapılacak, MEB ile yapılan görüşmenin ardından MÖAP atama bekleyen öğretmen adaylarına 20 bin ek atama müjdesi verdi.

Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmenler Atama Mücadele Platformu, MEB Genel Müdür Hamza Aydoğdu ile bir görüşme gerçekleştirdi. MÖAP ve Hamza Aydoğdu arasındaki görüşmede bu seneki öğretmen atamalarıyla ilgili önemli karar alındı. MÖAP bu görüşmenin ardından bu yıl 20 bin ek atama olacağını açıkladı. 20 bin ek atama açıklaması MÖAP’ın sosyal medya hesabından yapıldı.

MÖAP 20 Bin Atama Açıklaması

Bugün bildiğiniz üzere Gamze hocamızla birlikte Hamza hocamızla görüştük. Kendisinin sizlere çok selamı var. Bizleri de sağ olsun çok güzel karşıladı. Gercekten mükemmel bir insan. Yemeğimizden tutun havaalanına kadar kendisi bıraktırdı. Hele ki o canlı yayın konusu müthiş kendisi telefonu aldı direkt açtı yayını Ona buradan sonsuz teşekkürlerimizi sunarım.

Şimdi gelelim sorularınızın cevaplarına.

1)

Ek atama sorusuna inşallah bakanımız çalışıyor umut ediyorum olacak. Benim tahminim sayının 20 bin olduğu yönündedir. Hatta bence 20 bin şimdiden hayırlı olsun. Umarım yanılırım da sayı artar.

2)

Aldığım izlenim Nigar Hoca olayının doğru olduğu yönündedir.

3)

24 il doğru. Olası bir ek atamada İstanbul baz alınarak illere dağılım olacağı yönündedir. Kısacası batı ağırlıklı olabilir. Doğuda öğretmen ihtiyacı sadece 26 bindir. Tahminim ek atamanın batı illeri ağırlıklı olacağı yönündedir.

4)

Mülakat ve güvenlik soruşturması konusu da ortada kesin bir şey olmadığı ve gelişmelere göre her an her şey olabilir.

5)

Branş kontenjanları konusunda norm ve ihtiyaca göre kontenjanların belirlendiği, liseye 600 bin öğrenci girecek olması hemen değil de zamanla kontenjanları olumlu yönde etkileyeceği şeklindedir.

6)

Mesleki ve teknik öğretmenler konusuna sayın bakanımız önem vermektedir. Fakat derslik sayısı yetersiz kaldığı için öğretmenler norm fazlası durumundadır. Sadece öğrenci değil derslik sayısı da önemlidir. Bu sorunun giderilmesi zamanla olacağı yönündedir.

7)

Bilişim öğretmenlerinde öğretmen ihtiyacı baz alınarak kontenjan belirlenmektedir. Olası ek atamada 18 Marttaki atamaya benzer kontenjanlar verilebilir.

8)

Okul öncesi eğitimin zorunlu olması alımları olumlu etkileyecek. Ek atamada çok fazla olmasa bile zaman içerisinde kontenjanlar artabilir.

9)

Türkçe öğretmenliğinin 4 temel beceriye ayrılması durumunda Türkçe kontenjanları artabilir. Türkçenin değer kazanması İngilizceyi etkilemezmiş.

10)

Bazı branşlar konusunda da konuştuk ilk atamaya benzer kontenjanlar verilebilir. İhtiyaçlar ve norm fazlalığı baz alınarak bu şekilde yorum yapıldı.

11)

İlköğretim matematik kontenjanları genel olarak ilk atamaya göre azalmayacağı yönündedir.

12)

Mülakatlarla beraber sıralamalar da verilecek.

13)

Sözleşmeli öğretmenlik aynı sistemle devam edeceği yönünde bilgi aldık.

14)

Puanlarda yuvarlama devam edecek.