2020 LGS sınav tarihi MEB tarafından açıklandı!

2020 LGS sınav tarihi MEB tarafından açıklandı!

Orta okulun sonuna gelen ve Lise için sınav hazırlığı yapan öğrencilerin heyecanla beklediği LGS'nin tarihi belli oldu. Milli Eğitim Bakanlığı 2020 LGS'nin tarihini resmi internet sitesi üzerinden duyurdu.

Orta son öğrencilerinin beklediği haber geldi. LGS’ye girecek olan öğrenciler sınavın ne zaman olacağını merak ediyordu. Nitelikli okullara girmek için girilen bu sınavda başarılı öğrenciler tercih ettikleri okullara kolayca girebilmektedir.

LGS için milyonlarca öğrenci ve veli heyecan içerisinde bekliyordu. Başvurunun ne zaman olacağı ve sınavın ne zaman gerçekleşeceği konusu netleşti. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklanan tarihlere göre sınav 7 Haziran 2020 tarihinde gerçekleştirilecek.

Sınavın başvuru tarihleri henüz netleşmedi. Milli Eğitim Bakanlığı resmi intenet sitesi üzerinden sınav başvurularının ne zaman başlayacağını bildirecek. 2019- 2020 eğitim öğretim yılının sonunda gerçekleşecek olan sınav için geri sayım başladı.

SINAV İKİ BÖLÜMDEN OLUŞUYOR

İki oturum şeklinde gerçekleşen LGS’de soru sayısı ve ders dağılımları ile ilgili bir farklılık yapılmadı. LGS sınavı 8.sınıf konularının yer alacağı bir sınav olacak. İki bölüm halinde gerçekleşecek olan sınav aynı gün içerisinde gerçekleşecek.

Sınavda toplam 90 soru yer alacak. 50 soruluk sözel ve 40 soruluk sayısal dersler yer alacak. Milli Eğitim Bakanlığı sürenin 20 dakika uzatılmasına karar verdi. Sınavın ilk oturumunda 50 soruluk sözel sorular yer alacak ve 75 dakika süre verilecek. İkinci oturumda ise 40 soruluk sayısal sorular yer alacak ve 80 dakika süre verilecek.

MEB ÖRNEK SORU KİTAPÇIĞI YAYINLADI

Milli Eğitim Bakanlığı, ÖSYM Genel Müdürlüğü, ekim ve kasım ayları içerisinde öğrencilere yardımcı olabilmek amacıyla önek soru kitapçıkları yayınladı. Yayınlanan bu soru kitapçıları öğrenciler, veliler ve öğretmenler tarafından çok beğenildi. Bu uygulamanın devam edeceği ÖSYM tarafından belirtildi.