2020 KPSS ortaöğretim sonuçları açıklandı mı, ne zaman açıklanır?

2020 KPSS ortaöğretim sonuçları açıklandı mı, ne zaman açıklanır?

2020 KPSS ortaöğretim sonuçları açıklandı mı, ne zaman açıklanır sorularını araştırıyor. ÖSYM KPSS ortaöğretim sınavı sonuçlarının açıklanma tarihini duyurdu.

KPSS ortaöğretim sınavı geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilmişti. Sınava giren binlerce genç sınav sonuçlarının ne zaman açıklanacağını merak ediyor. ÖSYM’nin yıllık takviminde ortaöğretim KPSS sonuçlarının ne zaman açıklanacağına yer verildi.

Sınav sonuçları ne zaman açıklanacak?

ÖSYM’den yapılan daha önceki açıklamalarda KPSS ortaöğretim sınav sonuçlarının Aralık ayı içerisinde açıklanacağı bildirilmişti. Son yapılan açıklamada ise sonuçların 24 Aralık tarihinde açıklanacağı ve adayların ÖSYM aday işlemleri üzerinden giriş yaparak sonuçları görüntüleyebileceği duyuruldu.

KPSS sınav sonuçlarının değerlendirilmesi

Sınavdaki her testte doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak ham puanlar bulunacak, bu puanların ortalama ve standart sapmaları kullanılarak standart puanlar hesaplanacaktır.

Bir testte, en az 1 ham puanı yani neti olmayan adayların test sonuçları hesaplamalara dahil olmayacak. KPSS puanlarının hesaplanması için Genel Kültür ve Genel Yetenek testlerinde en az birer netin olması gerekmektedir. Sınav sonuçlarında Genel Kültür ve Genel Yetenek testlerinin her birinin ağırlığı 0,5 olarak hesaplanmaktadır.