2020 İOKBS sınavı başvurusu nasıl yapılır? MEB 2020 İOKBS bursluluk sınavı tarihi

2020 İOKBS sınavı başvurusu nasıl yapılır? MEB 2020 İOKBS bursluluk sınavı tarihi

İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı (İOKSB) öğrencilerin en çok merak ettiği konuların başında gelmektedir. 2020 İOKSB sınav tarihleri açıklandı. Öğrenciler 2020 İOKSB sınav tarihlerini merak ediyor.

İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı (İOKSB), Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından yapılan bir sınavdır. 2020 yılında 25 Nisan’da yapılması planlanan sınav, Covid-19 pandemisinden dolayı ertelenmişti. 2020 İOKSB sınav tarihleri açıklandı. Öğrenciler 2020 İOKSB sınav tarihlerini merak ediyor.

İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı Nedir?

İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı (İOKSB) öğrencilerin en çok merak ettiği konuların başında gelmektedir. Bu sınav sayesinde maddi durumu iyi olmayan öğrencilerin daha iyi koşullarda okuması sağlanmaktadır. Öğrenciler de okudukları dönemde maddi destek arayışlarına girerler. Burs sınavları onlar için iyi bir fırsattır. İOKSB de bu sınavlardan biridir. Bu sınav 5, 6, 7, 8, lise hazırlık, lise 1, lise 2 ve lise 3 öğrencilerini kapsamaktadır. Bu sınav sayesinde öğrenciler düzenli bir burs alma imkanına sahip olurlar. Sınava girecek olan öğrencilerin ailelerinde kişi başına düşen yıllık gelir hesaplaması da yapılır.

İOKSB Sınavına Kimler Girebilir?

İOKSB sınavına girebilmek için bazı yükümlülükleri yerine getirmek gerekmektedir. Sınav sonrasında başarı elde eden öğrencilere her ay düzenli olarak burs verilmektedir. Sınava katılabilmek için adaylardan şu şartlar istenmektedir:

 • Türkiye Cumhuriyeti veya KKTC vatandaşı olmak,
 • 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11. Sınıflarında okumak,
 • Sınava girilecek olan yıl içerisinde okuldan ceza almamak,
 • Sınıf tekrarı yapmış olmamak,
 • Sınav için belirtilen ailenin kişi başına düşen yıllık gelirinin üzerinde bir gelire sahip olmamak.

İOKSB Sınavında Hangi Konular Var?

İOKSB sınavı, her yıl düzenli olarak gerçekleştirilmektedir. Bu sınavdan başarılı olan öğrenciler düzenli olarak her ay burs almaktadır. Bu açıdan öğrenciler İOKSB sınavında hangi konuların çıktığını da merak etmektedirler. İOKSB sınavında şu konular çıkmaktadır:

 • 5, 6, 7, 8. sınıflar için çıkan konular: Türkçe, Matematik, Fen Bilimler ve Din Kültürü konuları.
 • 9,10 ve 11. sınıflar için çıkan konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Matematik, Kimya, Fizik, Biyoloji konuları.

Sınavda başarılı olarak her ay düzenli burs alma hakkı elde etmek isteyen öğrencilerin bu konulara en iyi şekilde hazırlanmaları gerekmektedir.

İOKSB Sınavı Başvurusu

İOKSB sınavına girmek isteyen öğrenciler, bu sınavın başvurusunun nasıl yapılacağını merak etmektedir. Bu sınava başvuru yapmak istiyorsanız MEB ve E-OKUL sistemleri üzerinden kayıt oluşturabilirsiniz. Eğer buradan başvuramıyorsanız okuldaki öğretmenlerinizden destek almanızda fayda var.

İOKSB Sınavı Giriş Belgesi

İOKSB Sınavına başvuru yaptıktan sonra MEB tarafından yayınlanacak olan sınav giriş belgesini almanız gerekmektedir. Giriş belgelerinde adayın vesikalık fotoğrafının olması gerekmektedir. Bu belgeyi aldıktan sonra okul yönetimine gidip belgeyi onaylamanız gerekmektedir. Bu belgelerin okul yönetimi tarafından onaylanmasının ardından ya öğrencinin kendisine ya da öğrencinin velisine verilmesi sağlanır.

İOKSB Sınavı Nerede Yapılır?

İOKSB Sınavının nerede yapıldığı konusu öğrencilerin en çok merak ettiği konuların başında gelmektedir. Sınava girecek adaylar, sınav giriş belgesi üzerindeki sınav giriş yeri yazan bölümden sınava girecekleri yeri öğrenebilirler. Bu belge üzerinde fotoğrafınızla birlikte sınava gireceğiniz yerin açık adresi de bulunmaktadır. Sınavların genel çoğunluğu adayın ikamet ettiği bölgedeki br okulda yapılmaktadır.

İOKSB Sınavı Ne Zaman?

Sınava girecek adayların en çok merak ettiği soruların başında İOKSB Sınavı ne zaman yapılacak sorusu gelmektedir. 2020 yılında 25 Nisan’da yapılması planlanan sınav, Covid-19 pandemisinden dolayı ertelenmişti. 2020 İOKSB sınav tarihleri açıklandı. Öğrenciler 2020 İOKSB sınav tarihlerini merak ediyor. Sınav virüsten dolayı ileri bir tarihe ertelenmişti. MEB tarafından yapılan yeni açıklamalara göre İOKSB Sınavı 6 Haziran 2020 Cumartesi günü yapılacaktı. Ancak pandemi yine bu sınavın yapılmasına izin vermedi. Yapılan son açıklamalarda sınav tarihinin 5 Eylül 2020 Cuma gününe ertelenmesine karar verildi.

İOKSB Sınavı Hakkında Genel Bilgiler

5 Eylül 2020 Cuma günü yapılması planlanan İOKSB Sınavında çıkacak soru sayısı ve dersler ile alakalı bazı bilgiler bulunmaktadır.

5, 6, 7. sınıflar için ders ve soru sayısı

 • Türkçe: 25 Soru
 • Matematik: 25 Soru
 • Fen Bilimleri: 25 Soru
 • Sosyal Bilgiler: 25 Soru

8. sınıf ve hazırlık sınıfı için ders ve soru sayısı

 • Türkçe: 25 Soru
 • Matematik: 25 Soru
 • Fen Bilimleri: 25 Soru
 • Sosyal Bilimler, İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük: 25 Soru

9, 10, 11. sınıflar için ders ve soru sayısı

 • Türk Dili ve Edebiyatı: 25 Soru
 • Matematik: 25 Soru
 • Fen Bilimleri; Fizik, Kimya, Biyoloji: 25 Soru
 • Sosyal Bilimler, Tarih, Coğrafya ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi: 25 Soru

İOKSB Sınavında adaylara toplanda 100 adet soru sorulmaktadır. Her sorunun 4 adet cevap seçeneği bulunur. Bu sınavda başarılı olmak isteyen adayların konulara iyi bir şekilde hazırlanması gerekmektedir. Bu sınavda başarılı bir derece elde eden adaylara her ay düzenli olarak burs ödenmektedir. Sınavda 4 yanlış cevap, 1 doğru cevabı eleyecektir. Eğer bir soru hakkında emin değilseniz o soruyu yanıtlamamanızda fayda vardır.

İOKSB Sınavı Kuralları

İOKSB Sınavında sınava girecek adaylardan kalem, silgi ve kalemtıraş dahil hiçbir araç ve gereç istenmemektedir. Adayların boş olarak sınava girmesi gerekiyor. Şu eşyaları sınava girerken kesinlikle yanınızda getirmeyin:

 • Kalem, silgi, defter, kağıt, cetvel takımı.
 • Telefon
 • Saat
 • Küpe, yüzük, kolye, bileklik ve bunlara benzer eşyalar.
 • Kulaklık, USB, bilgisayar ve diğer cihazlar.

İOKSB Sınavına girecek olan öğrencilerimizin hiçbir araç ve gereçle sınava gelmemeleri gerekmektedir. Sınav için gerekli olan tüm malzemeleri sınava girecekleri yer karşılamaktadır. Eğer üzerinizde herhangi bir malzeme bulunursa sınava giremezsiniz. Sınava girerken sadece sınava giriş belgesi ve kimlik belgeniz gerekiyor.