01 Haziran 2019 Cumartesi 13:47
2019 Yılı ATA AÖF Bütünleme Sınavı Ne Zaman Yapılacak? Hangi Tarihte?
Takip Et:

Örgün yükseköğretim programlarında öğrenim görmeyen bireyler her yılın belirli dönemlerinde AÖF sınavlarına girmektedirler. AÖF öğrenimi daha önce yalnızca Anadolu Üniversitesi’nde mevcutken artık Atatürk Üniversitesi de AÖF eğitimi olanağı sağlamaktadır. ATA AÖF bünyesinde öğrenim gören öğrenciler örgün eğitim mezununun sahip olduğu hakların tamamından yararlanabilmektedir.

AÖF sınavları, adayların belirlediği sınav merkezlerinde, hafta sonu ve yüz yüze oturumlar şeklinde olmak suretiyle gerçekleştirilmektedir. Ara sınavlar öğrenci yoğunluğuna bağlı olarak belirlenen il sınav merkezlerinde düzenlenmektedir.

ATA AÖF Sınav Takvimi

Atatürk Üniversitesi AÖF öğrenciler bahar yarıyılı bütünleme sınavlarına 29-30 Haziran 2019 tarihlerinde gerecekler. Mezuniyet üç ders sınavı ise 27 Temmuz 2019 günü düzenlenecek.

ATA AÖF Sınav Yönetmeliği

BEŞİNCİ BÖLÜM

Sınavlar, Başarının Değerlendirilmesi ve Eğitim-Öğretim Süresi

Sınavlar

MADDE 14 – (1) (Değişik:RG-28/6/2017-30108)(4) Her ders için en az bir ara sınav, bir yarıyıl/yılsonu sınavı ile bir bütünleme sınavı yapılır. Ayrıca kayıtlı olduğu programın bütün derslerine kayıt yaptırmış ve almış ancak FF harf notu alarak mezuniyeti için en fazla üç dersi kalmış olan öğrencilere eğitim-öğretim yılı sonunda bir kere mezuniyet üç ders sınavı yapılır. Bu sınavla ilgili usul ve esasları belirlemeye Fakülte Kurulu yetkilidir.

(2) Her ne sebep ve mazeretle olursa olsun, sınavlara katılmayan öğrenciler için başka bir sınav açılmaz. Ancak ara sınava katılmayan öğrenciler, ara sınav notu sıfır (0) kabul edilmek şartı ile yarıyıl/yıl sonu sınavına katılabilirler.

(3) (Değişik:RG-27/6/2016-29755) Sınavlar, gözetim altında olmak üzere yazılı veya uygulamalı olarak yapılır.

(4) Dersin varsa devam veya diğer koşullarını yerine getirmeyen öğrenciler, o dersin yarıyıl/yılsonu sınavına giremezler.

(5) Sınavlarla ilgili öğrenci cevap kâğıtları ve salon sınav tutanakları iki yıl süre ile saklanır.

MADDE 18 – (1) Sınav ve diğer etkinlikler 100 puan üzerinden değerlendirilir. 

(2) Kısa süreli sınav, ödev veya uygulama gibi etkinliklerin yer aldığı ders/derslerde bu etkinliklerden alınacak olan puanların ara sınav puanına katkı oranı Fakülte Kurulu tarafından belirlenir.

(3) (Ek:RG-27/6/2016-29755) Sınav sonuçlarının değerlendirilmesinde dört yanlış cevap bir doğru cevabı götürür.

Ders başarı notunun belirlenmesi

MADDE 19 – (Değişik:RG-27/6/2016-29755)  

(1) Ders başarı notunun hesaplanmasında:

a) Blok uygulama dersleri hariç, diğer derslerde ders başarı notuna ara sınav puanının katkısı %30, yarıyıl/yılsonu/bütünleme sınav puanının katkısı %70’tir.

b) (Değişik:RG-20/3/2017-30013) Blok uygulama derslerinde, uygulama sonucunda alınan puan ara sınav puanı, teorik sınav sonunda alınan puan ise yarıyıl sonu veya bütünleme sınav puanı olarak değerlendirilir. Başarı notu hesaplamasında ara sınav puanının katkısı % 60, yarıyıl sonu veya bütünleme sınav puanının katkısı % 40 olarak alınır.

Ağırlıklı genel not ortalaması

MADDE 20 – (1) Ağırlıklı genel not ortalaması (AGNO); öğrencinin öğrenimine başladığı andan itibaren, tamamlamış olduğu yarıyıl/yıl da dâhil olmak üzere, o güne kadar kayıt yaptırdığı her dersin kredi değeri ile o dersin başarı notuna aşağıdaki tabloda karşılık gelen ağırlık katsayısının çarpılması ve bu çarpımların toplanmasından elde edilen sayının, toplam kredi değerine bölünmesi ile hesaplanır. Bölme sonucu, virgülden sonra iki hane olacak şekilde yuvarlatılır.

Harf Notu ve Karşılığı

Ders ortalaması 4.00 olan öğrenciler AA,

Ders ortalaması 3.50 olan öğrenciler BA,

Ders ortalaması 3.00 olan öğrenciler BB,

Ders ortalaması 2.50 olan öğrenciler CB,

Ders ortalaması 2.00 olan öğrenciler CC,

Ders ortalaması 0 olan öğrenciler FF,

Ders ortalaması G olan öğrenciler Geçer,

Ders ortalaması Z olan öğrenciler Devamsız olarak belirlenmektedir.

Kayıt yaptırmış olan öğrenciler yarıyılın başladığı tarihten itibaren, ön lisans ve lisans programını tamamlamak için dört, lisans için yedi yıl süreyle öğrencilik hakkında yararlanır. Kaydını yenilemeyen öğrenciler için de bu süre aynıdır. Kapatılmış programlarda kayıtlı bulunan öğrencilerin mezun olabilmesi için Yönetim Kurulu tarafından süre tanınır. Belirlenen süre zarfında mezun olamamış olan adaylar kendi istekleri üzerine programla ilişikleri kesilir veya yine Yönetim Kurulu’nun belirleyeceği koşullar altında intibak yapılmasına karar verilir.


Son Güncelleme: 01.06.2019 13:47
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Popüler Haberler