2019 MEB LGS ek tercihler ne zaman başlayacak?

2019 MEB LGS ek tercihler ne zaman başlayacak?

2019 yılı MEB LGS tercih sonuçları açıklandı. İstediği okula yerleşemeyen öğrenciler 2019 MEB LGS ek tercihler ne zaman başlayacak sorusunun yanıtını aramaya başladı. Verilere göre öğrencilerin yüzde 52'si ilk 3 tercihine yerleşmiş oldu.

Yüz binlerce öğrencinin ter döktüğü Liselere Geçiş Sistemi kapsamında ilk yerleştirme sonuçları duyuruldu. Milli Eğitim Bakanlığı resmi web sayfasında sabah saatleri itibariyle yayınlanan sonuçlara göre herhangi bir okula yerleşemeyen öğrenciler ikinci tercih döneminde bir kere daha şansını deneyecek. LGS kapsamındaki ilk yerleştirme kapsamında merkezi sınavla öğrenci alımı yapan; Fen, Sosyal Bilimler ve Anadolu Liselerinin tamamı doldu, Anadolu İmam Hatip Liseleri yüzde 99.9, Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri ise yüzde 98 oranında doldu.

MEB, Liselere Geçiş Sistemi için ilk kez değerlendirme raporu hazırladı. Bu bağlamda Mesleki ve Teknik eğitimi güçlendirebilmek için atılan adımlar ve yürürlüğe konulan projelerin meslek liselerine olan ilgiyi büyük ölçüde artırdığı görüldü.

Teknik Anadolu Liseleri Kontenjanı Artırıldı

Geçtiğimiz yıl yapılan LGS’de mesleki ve teknik Anadolu lisesi kontenjanları 19 bin 140 iken, bu yıl sayı 24 bin 360 olarak güncellendi. Buna bağlı olarak okullardaki doluluk oranı yüzde 74 iken bu yıl yüzde 24 artışla yüzde 98 oldu.

Yüzde 1’lik Dilimden Meslek Liselerine Yerleştirme Yapıldı

Yıl başında MEB ve ASELSAN arasında savunma sanayiine nitelikli eleman yetiştirme amacıyla imzalanan protokol kapsamında bu bağlamda ilk mesleki ve teknik Anadolu lisesinin kurulmasına karar verilmişti. ASELSAN Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde 60 öğrenci eğitim görecek ve okula 0.46’lık yüzdelik dilimden öğrenci alındı. Böylelikle ilk kez bir mesleki ve teknik Anadolu lisesine yüzde 1’lik dilimden alım yapılmış oldu.

Sınavsız Yerleştirme Detayları

Sınavsız yerleştirmede ilk adımda öğrencilerin yüzde 91’lik bölümü ilk 3 tercihine yerleşmiş oldu. İlk tercihine yerleşen öğrenci oranı yüzde 52 olarak karşımıza çıkmakta. Milli Eğitim Bakanlığı’nın hazırlamış olduğu LGS tercih robotuna milyonlarca öğrenci ilgi gösterdi. Robot, 3 milyon 91 bin 875 kez kullanıldı. Sınav puanı olmadan öğrenci alımı yapan okullar için oluşturulmuş yerel yerleştirme tercih rehberi ise 12 milyon 688 bin 103 kez kullanıldı.

Yerleştirme Süreci

İlk yerleştirme sırasında yerleşemeyen veya yerleşmiş olduğu okulu değiştirmek isteyen öğrenciler için yerleştirme süreci henüz bitmedi. Bu bağlamda 29 Temmuz-2 Ağustos 2019 tarihleri arasında yerleştirmeye esas nakil tercih dönemi başlayacak. Birinci nakil sonuçları 5 Ağustos günü duyurulacak. İkinci nakil tercih başvuruları 5-8 Ağustos 2019 tarihleri arasında yapılacak ve ikinci nakil sonuçları ise 10 Ağustos günü duyurulacak.