2019 KPSS Başvuruları Ne Zaman Başlayacak? 2019 KPSS Başvuru ve Sınav Tarihleri

2019 KPSS Başvuruları Ne Zaman Başlayacak? 2019 KPSS Başvuru ve Sınav Tarihleri

Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışmak isteyen binlerce kişi KPSS için hazırlıklarını sürdürüyor. KPSS için son viraja girildi ve adaylar 2019 KPSS başvuruları ne zaman başlayacak ve 2019 KPSS başvuru ve sınav tarihleri konusunda araştırma yapmaya başladı. KPSS için başvurular başladı! İşte detaylar.

Memur olmak isteyen binlerce kişi 2019 yılı KPSS için meraklı bir bekleyiş içerisine girdi. Kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapmak isteyen binlerce kişi KPSS için hazırlıklarını sürdürüyor. Bu süre zarfında adaylar başvuruların ne zaman başlayacağını da araştırmaya başladı.

2019 KPSS Grup Detayları

Kamu kurumları A grubu kadrolarında işbaşı yapmak isteyen bireyler Genel Yetenek ve Genel Kültür testleri Alan Bilgisi oturumlarına girecekler. Milli Eğitim Bakanlığı’nın yayınladığı öğretmen kadrolarında yer bulmak isteyen adayların Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT) girmeleri gerekmektedir.

KPSS A Grubu Kadroları

KPPSS kadro grupları A ve B olmak suretiyle 2’ye ayrılmıştır. A grubu kadro; Cumhurbaşkanlığı, bakanlık, müsteşarlık, genel müdürlük vs. özel mülakatlara tabii tutularak girilen mesleklerdir.

KPSS B Grubu Kadroları

B grubu kadroları ise 190 nolu KHK listelerine göre; genel veya özel bütçeyle faaliyet göstermekte olan döner sermayeli kurumlar, belediyeler, il özel idareleri vs. kurumların dışında ilk kez kamu personeli olarak işe başlayacaklar içindir.

2019 KPSS Tarihleri

KPSS A Grubu ve ÖABT ilk gün başvuruları 3-15 Mayıs 2019 tarihlerinde yapılacak ve geç başvuru ise 28 Mayıs günü sona erecek. Sınav tarihi ise 20 Temmuz 2019 olarak açıklandı.

Alan Bilgisi 2. gün sınavı başvuruları 3 Mayıs-15 Mayıs 2019 tarihlerinde gerçekleşecek. Adaylar ikinci gün sınavına 21 Temmuz 2019 günü girecek.

KPSS Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT) ise 24 Temmuz 2019 günü yapılacak.