Yunanistan turizm sezonunu açmak için aldığı önlemleri açıkladı

Yunanistan turizm sezonunu açmak için aldığı önlemleri açıkladı

Yunanistan'da koronavirüs vaka sayısının azalmasıyla birlikte tatil sezonunun açılması için hazırlıklar başladı. Haziran ayında turistlere kapısını aralayacak Yunanistan, turizm sezonunu açmak için aldığı önlemleri açıkladı. İşte detaylar.

Rusya Tur Operatörleri Birliği ile Ulusal Halk Sağlığı Örgütü’nün hazırladığı belge doğrultusunda, Yunanistan’ın turizm sezonunu başlatmak için koşullarını açıkladığı belirtildi.

Uçuşlardan önce sağlık belgesi alınacak

Belirlenen şartlara göre Yunanistan’a giriş yapacak tüm turistlerin uçuştan en geç 72 saat önce koronavirüs olmadığını gösteren belgeyi almaları ve görevlilere göstermeleri gerekecek. Yunanistan Turizm Bakanı Haris Theoharis’e, bu belge ile seyahate çıkacak olan tüm yolcuların sağlık açısından güvende olduklarını öğrenmeleri sağlanacak.

Karantina otelleri

Tüm otellere, müşterilerin sağlık durumunu takip etmekle görevli olacak bir sağlık personeli ile sözleşme imzalama zorunluluğu getiriliyor. Yapılan koronavirüs testinin pozitif çıkması durumunda turistler, devlet tarafından sağlanan ‘karantina otelleri’ne gönderilerek orada karantina altına alınacak.

Odalara ultraviyole lambalar

Yunanistan’da yer alan bazı oteller, turistlerin sağlıklarını güvence altına almak amacıyla güvenlik seviyesini arttıran özel ekipmanları odalara yerleştirecek. Bazı otel ve odalarında yüzeyleri sterilize eden ultraviyole lambalar yerleştirilecek.

Yunanistan’da turizm sezonunun Haziran ayında açılması planlanıyor. Turizm Bakanı Theokharis’e göre Yunanistan’da yaz sezonu temmuz ayında tam olarak açılacak ve sezon en az üç ay sürecek.