Yolsuzluk Görüntüleri Koalisyonu Bozdu, Avusturya Erken Seçim Kararı Aldı

Yolsuzluk Görüntüleri Koalisyonu Bozdu, Avusturya Erken Seçim Kararı Aldı

Aşırı sağçı parti lideri ve Başbakan yardımcısı Heinz Christian Strache yolsuzluk görüntülerinin ortaya çıkmasının ardından Başbakan yardımcılığı ve parti başkanlığı görevlerinden istifa etti. Başbakan Kurz ise Strache'ya'nin istifasını kabul ettiğini ve Avusturya'nın erken seçime gideceğini açıkladı.

Avusturya Özgürlük Partisi (FPÖ) lideri ve Başbakan Heinz Christian Strache'nin ortaya çıkan gizli kamera görüntülerinde maddi yardım karşılığında kamu ihalelerinde kolaylık sağlama vaadinde bulunduğu ileri sürüldü. Seçim öncesi partisine yardım yapılması durumunda ise bazı devlet ihalelerinin Rusya’ya verilebileceği yönünde ifadeler kullandığı iddia edilmişti.

Bu skandal videonun ardından Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz koalisyon ortağı Avusturya Özgürlük Partisi (FPÖ) Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Heinz-Christian Strache ile işbirliğine devam etmeme kararı aldı. Bunun üzerine Strache hem Başbakan yardımcılığı hemde parti başkanlığından istifa etti. Koalisyon ortaklığı bozulan Avustur'ya ise tekrar seçime gidecek.

Başbakan Sebastian Kurz, düzenlediği basın toplantısında, eski Başbakan Yardımcısı ve Avusturya Özgürlük Partisi (FPÖ) Genel Başkanı Heinz Christian Strache'nin istifasını kabul ettiğini söyledi.

Kurz, FPÖ ile başarılı bir koalisyon oluşturduklarını ancak sürdürülebilmesi için çok fazla fedakarlık yaptığını, özellikle aşırı sağcı partiden kaynaklanan birçok ırkçı ve yabancı karşıtı olayla mücadele etmek durumunda kaldığına dikkat çekerek Strache hakkında dün yayımlanan videonun ardından “yeter” boyutunda olduğunu ifadelerine ekleyen Kurz, “FPÖ hem Avusturya’nın imajını zedeledi hem de görevi olumsuz yönde kullanacağı izlenimi oluşturdu.” diye konuştu

Kurz, bu koşullar altında FPÖ ile koalisyonun yürümeyeceğini, Sosyal Demokrat Parti (SPÖ) ile de birçok konuda uyuşmadıklarını belirterek, “Cumhurbaşkanıyla yaptığım görüşmede erken seçime gidilmesi gerektiğini söyledim, en yakın zamanda seçim yapılmasını istiyorum.” ifadelerini kullandı.