Wayfair nedir, neden gündem oldu? Wayfair ne ile suçlanıyor?

Wayfair nedir, neden gündem oldu? Wayfair ne ile suçlanıyor?

Wayfair isimli şirket neden Amerika gündemine oturdu? Wayfair'e yöneltilen suçlamaların sebebi nedir?

Mobilya ev eşyaları ile dünya tarafından tanınan Wayfair son zamanlarda enteresan suçlamalarla Amerika gündeminde yerini aldı. Wayfair Amerika Birleşik Devletleri’nde ev eşyaları satan ünlü bir firmadır. Şirketin en dikkat çeken yanlarından bir tanesi ise Amerika’da kayıp olan çocukların adlarını kendi üretimleri olan en yüksek fiyatlı ürünlere vermeleridir. Fakat Wayfair’in bu hareketine karşılık insanlar tarafından çocuk ticareti yapıyorsunuz suçlamaları yapıldı.

İddialar çok az bir sürede sosyal medya gündemine oturdu. Ardından çok sayıda şirket Wayfair’ın aleyhinde kampanyalar yapmaya başladı. Sosyal medyadaki insanlar Wayfair’e çok ağır söylemlerde bulundular. Sonrasında ise Wayfair’ın geri adım atmasını ve açıklmada bulunmasını istediler.

İntenette görülen iddialara göre intenet üzerinden satış yapmakta olan Wayfair’ın yastık, dolap ve çekmece gibi ürünler satışının ardında “çocuk ticareti” bulunmaktadır. Wayfair resmi sayfasında satılmakta olan dolaplara, yastıklara ve çekmecelere Amerika Birleşik Devletleri’ndeki kayıp çocukların adları konuldu. Yer alan birkaç dolap ismi Neriah, Yaritza, Alyvia ve Samiyah gibi isimler.

Aradan çok zaman geçmeden Wayfair Firması’ndan konuya ilişkin açıklama geldi.

Suçlamaların ardından Amerikan basınına röportaj veren Wayfair firmasının sorumluları “Tabii li bu iddialar gerçek değil. Bahsedilen ürünler, doğru fiyatlandırılan endüstriyel sınıf dolaplardır. Tedarikçi tarafından sağlanan fotoğrafların ve açıklamaların fahiş fiyat noktasını yeterince anlatmadığını kabullendi. Ürünleri yeniden isimlendirmek ve ücret konusunu netleştirmek adına ürünü doğru bir şekilde anlatan daha ayrıntılı bilgilendirmeler ve fotoğraflar sunmak için ürünleri bir süreliğine siteden kaldırdık.” Açıklamasını yaptılar.