Trump, Hong Kong krizine el atmak için harekete geçti

Trump, Hong Kong krizine el atmak için harekete geçti

ABD Başkanı Donald Trump, Hong Kong'da yaşanan protesto eylemlerine karşı müdahalede bulunmak için harekete geçtü. Çin Devlet Başkanı Şi Cinping'ine bir çağrıda bulunan Trump meseleyi çözebileceğini iletti.

Çin’in Hong Kong Özel İdari Bölgesi, Hong Kong’da hüküm giyen veya haklarında suçlama iddiaları bulunan kişilerin Çin’e iadesini kolaylaştıran yasa tasarısı nedeniyle bir eylem başlatılmış ve bu eylem büyüyerek protesto gösterilerine sebep olmuştu.

Son olarak, Hong Kong Uluslararası Havalimanı'nda iki gün uçuşların durdurulmasına neden olan gösteriler yapılmıştı. Dünya gündeminde yer alan ve Demokrasi talebine dönüşen protestolar ile ilgili göstericiler yasa tasarısının resmi olarak iptal edilmesine kadar eylemlerini sürdüreceklerini açıklamıştı.

ABD Başkanı Donald Trump ise Çin Devlet Başkanı Şi Cinping'ine bir çağrıda bulunarak kendisinin de görüşmeyi kabul etmesi halinde Hong Kong'da düzenlenen bu protesto eylemlerini "hızlıca ve insani şekilde" çözebileceğini ve bu konuda görüşebileceklerini iletti.

ABD Başkanı Trump'ın resmi Twitter hesabı üzerinden Çin Devlet Başkanı Şi yaptığı çağrıda, "Kendisi, halkı tarafından çok saygı duyulan büyük bir lider. Hiç şüphem yok ki eğer Devlet Başkanı Şi, Hong Kong sorununu hızlı ve insani bir şekilde çözmek isterse bunu yapabilir. Konuyla ilgili bir görüşme yapalım mı?" ifadelerini kullandı.