Tahran Ve Washington Arasındaki Gerilim Artıyor, İran ABD İle Müzakare İhtimalini Ortadan Kaldırdı

Tahran Ve Washington Arasındaki Gerilim Artıyor, İran ABD İle Müzakare İhtimalini Ortadan Kaldırdı

İran ve ABD arasındaki tansiyon iyice yükseliyor. İran'ın ABD'nin nükleer anlaşmadan çekilmesinden sonra ortaya çıkan ve iki ülke arasında gerilime neden olan nükleer programı ile ilgili İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, ABD ile müzakere ihtimalinin olmadığını söyledi.

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, bir takım resmi temaslar için Japonya'nın başkenti Tokyo'da bulunuyor. Burada yaptığı bir basın toplantısında önemli açıklamalarda bulunan Zarif, ABD ile İran arasında yaşanan gerginliğin düşürülmesi için ABD ile müzakere ihtimalinin sorulması üzerine, "Hayır, ABD ile müzakere ihtimali yok. Müzakere çağrısından önce ABD uluslararası kurallara uymalıdır. Nükleer anlaşmayı kendisi ihlal etti." diye konuştu.

İran Dışişleri Bakanı Zarif, ABD'nin nükleer anlaşmadan çekilmesinden sonra ortaya çıkan gerilimi de, "her iki taraf için intihar" şeklinde açıkladı.

Japonya'nın nükleer anlaşmanın korunması konusunda herhangi bir eylemde bulunmadığını söyleyen Zarif, "ABD'nin uyguladığı yaptırımlar ekonomik terördür. Buna izin vermek de ekonomik teröre yardım etmek olacaktır. Her ülke İran'dan petrol alabilme imkanına sahip olmalıdır." ifadelerini kullandı.

ABD Başkanı Trump, geçen hafta Beyaz Saray'da İran yönetimine nükleer programı ile bir açıklama yaparak nükleer anlaşmayı terk etmesi konusunda tekrar bir görüşme çağrısında bulunmuş, diğer yandan da iki ülke arasındaki yüksek gerilim dikkate alındığında askeri çatışmayı da muhtemel gördüğünün mesajını vermişti.

İran lideri Ali Hamaney de ABD Başkanı Donald Trump'ın müzakere çağrısını, "ABD bugünkü tavrını sürdürdükçe müzakere zehirdir. Bugünkü ABD hükümetiyle yapılacak müzakere, iki kere zehirdir." ifadelerini kullanarak reddetmişti.