Rusya Devlet Başkanı Putin'den İdlib Taarruzu İçin Uygun Zaman Mesajı

Rusya Devlet Başkanı Putin'den İdlib Taarruzu İçin Uygun Zaman Mesajı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suriye'nin İdlib bölgesinde teröristlere karşı mücadele etmeyi sürdürmek zorunda olduklarını, fakat şu an uygun zaman olmadığını açıkladı.

Bir takım temaslarda bulunmak üzere Çin'de bulunan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Çin ile ABD arasında yaşanan ekonomik ve ticari gerilimi değerlendirerek ABD'nin Çin'e uyguladığı yaptırımları eleştirdi.

Putin, Çin ile ABD arasında yaşanan ekonomik krizle ilgili, "Kimse ekonomik kısıtlamalar veya ticaret savaşları istemez. Dünyanın neredeyse yüzde 100'ü buna karşı. Dünya kamuoyu ekonomik savaşların küresel istikrarsızlığa yol açtığını düşünüyor" diye konuştu. 2 ülke arasında karşılıklı çıkarlara dayalı iletişim ve etkileşim olduğuna değine Puin diğer taraftan ABD'nin İran'a ticaret serbestisi uyguladığı 8 ülkeye tekrar ticaret yasağı getirmesini değerlendirdi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Astana sürecinde Türkiye, İran ve Rusya tarafından Suriye'de yeni anayasa için komisyon oluşturma süreciyle ilgili de, "Şam, Tahran ve Moskova Anayasa komisyonu oluşturmak için ellerinden geleni yaptı. İdlib'te teröristlere karşı geniş çaplı operasyonlar devam ediyor. Çünkü bölgedeki risklerin azaltılması gerekiyor" ifadelerini kullandı.

Putin ayrıca Suriye'nin İdlib blgesinde ki teröristlere karşı yapılaca olan taarruzla ilgili de önemli açıklamalarda bulunarak, "Suriye'nin İdlib bölgesinde teröristlere karşı mücadele etmeyi sürdürmek zorundayız. İdlib'te geniş ölçekli taarruz öncesinde sivil halkı düşünmek zorundayız. İdlib'te geniş ölçekli taarruzu göz ardı etmiyorum fakat şu an uygun zaman değil." diye konuştu.