Pentagon Sözcüsü ve Genelkurmay Sözcüsünden PKK'ya destek itirafı!

Pentagon Sözcüsü ve Genelkurmay Sözcüsünden PKK'ya destek itirafı!

Pentagon Sözcüsü Hoffman, ABD'nin Suriye'den elde ettiği petrol gelirinin terör örgütü YPG/PKK'ya destek vermek için örgütün ana omurgası olan Suriye Demokratik Güçleri'ne (SDG) verdiklerini itiraf etti. Bu desteğinde DEAŞ ile mücadele için şart olduğunu söyledi.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Jonathan Hoffman ve Genelkurmay Sözcüsü William Byne Jr, Pentagon'da düzenlenen bir brifinge katıldı. Burada gazetecilerin sorularını yanıtlayan Hoffman skandal niteliğinde bir itirafda bulundu.

DEAŞ ile mücadelede Suriye Demokratik Güçleri'ne (SDG) ile çalıştıklarını ve Suriye'de kontrolü altında olan petrol sahalarından elde edilen gelirlerin SDG'ye veridiğini söyleyen Hoffman, "DEAŞ'a karşı mücadelemizde halen SDG ile çalışıyoruz. DEAŞ'a karşı mücadeleye devam edebilmeleri için onlara desteğimizi sürdürüyoruz." diye konuştu.

Uluslararası petrol sahalarının meşru yönetime ait olmasından dolayı bu gelirleri neden PKK/YPG'nin ana omurgasını oluşturan Suriye Demokratik Güçleri'ne (SDG) verilmesi ile ilgili yöneltilen bir soruya ise Pentagon Sözcüsü Hoffman, Bizim kendimizi savunma hakkımız var, herkes bizim nerede olduğumuzu biliyor." yanıtını verdi.

ABD Savunma Bakanı Mark Esper'in söz konusu alanlara Rusya ve Suriye'nin erişiminin engelleyeceği yönünde yaptığı açıklamaların hukuki boyutlarının ne olduğuna dair yöneltilen bir soruya ise Hoffman, "ABD'nin DEAŞ dahil terör örgütlerine karşı Amerikalıları koruma hakkımız var. Bizim bölgedeki çabalarımız DEAŞ'ın petrolü almamasına yönelik. Ayrıca SDG'yi DEAŞ'a karşı mücadelede bu sahaları fon olarak kullanmaları için de çabalıyoruz." diye cevap verdi.

Genelkurmay Sözcüsü William Byne Jr, ise brifingde çekilmelerin devam ettiğini ve genel olarak ateşkese uyulduğunu belirten sözcü Hoffman konuşmasında, "Bazı ufak çatışmalar oluyor ama bunların boyutu çok küçük. Tüm tarafların kurallara uyduğu görünüyor." ifalerine yer verdi.