Pasifik’te sıcak yaklaşma

Pasifik’te sıcak yaklaşma

Rusya ve ABD Savaş Gemileri Pasifik Okyanusu’nda çarpışmanın eşiğine geldi. İki ülke gelişen bu olay karşısında birbirlerini suçlarken, Rusya ABD Savaş Gemisinin kendilerine 50 metre yaklaştığını, ABD ise Rus Savaş Gemisinin yaptığı tehlikeli manevralarla 15 metre yakınlarına kadar geldiğini iddia etti.

Rusya ve ABD Savaş Gemileri Pasifik Okyanusu’nda çarpışmanın eşiğine geldi.
İki ülke gelişen bu olay karşısında birbirlerini suçlarken, Rusya ABD Savaş Gemisinin kendilerine 50 metre yaklaştığını, ABD ise Rus Savaş Gemisinin yaptığı tehlikeli manevralarla 15 metre yakınlarına kadar geldiğini iddia etti.

Pasifik Okyanusu’nun batısında meydana gelen olayda Rusya ve ABD birbirlerini suçladı. Pasifik’te meydana gelen olayda Rusya’ya ve ABD’ye ait savaş gemileri Pasifik Okyanusu'nun batısında çarpışmanın eşiğine geldi.

Rusya, USS Chancellorsville kruvazörünün Admiral Vinogradov destroyerinin 50 metre önünden geçtiğini, yaşanan bu olay nedeniyle Rus destroyerinin acil durum manevrası yapmak zorunda kaldığını belirtti.

ABD Yedinci Filo Komutanı Clayton Doss ise Rus savaş gemisinin ‘tehlikeli ve profesyonellik dışı’ davrandığını, destroyerin kendi gemilerine doğru manevra yaptığını iddia etti. Doss, Rusya'nın yaptığı açıklamaların propaganda olduğunu öne sürerek, geminin kendi gemilerine 15-30 metre uzaklığa kadar yaklaştığını da iddia etti.

İki ülke de denizde ve havada düzenli olarak yaşanan tehlikeli yakınlaşmalardan birbirlerini sorumlu tutarken, Rusya, Doğu Çin Denizi'nin güney doğusunda gerçekleşen olay nedeniyle ABD gemisinin komutanlarına protesto mesajı gönderdiklerini duyurdu.