Londra'dan Tokyo'ya Seferde Şok Gelişme

Londra'dan Tokyo'ya Seferde Şok Gelişme

İngiltere'nin başkenti Londra'dan Tokyo'ya sefer gerçekleştirecek olan Japon Hava Yolları'na ait bir uçağın 3. yardımcı pilotunun alkollü olduğu tespit edildi. Pilot 10 ay hapis cezasına çarptırıldı.

İngiltere'de akıllara durgunluk veren bir olay yaşandı. Başkent Londra'da bulunan ve Dünya'nın birçok noktasına seferlerin gerçekleştirildiği Heathrow Havalimanı'nda bir pilotun alkollü olduğu tespit edilince ortalık karıştı. Uçuştan kısa bir süre önce alkol sınırlarını aştığı tespit edilen pilot 10 ay hapis cezasına çarptırılırken yaşanan durum ile ilgili olarak yeni prosedürlerin uygulamaya konulacağı bilgisi paylaşıldı.

1 Saat Rötar

Londra'dan Tokya'ya gerçekleştirilecek olan Japon hava Yolları (JAL)'ın 244 yolcusuyla uçuşa hazır bekleyen uçağın 3. yardımcı pilotluğunu yapan Katsutoshi Jitsukawa'nın alkollü olduğunun tespit edilmesinden sonra uçak 1 saat rötarlı kalkış yaptı. Hakkında soruşturma başlatılan ve göz altına alınan Jitsukawa'nın 10 ay hapis cezasına çarptırıldığı öğrenildi. Yaşanan olay ile ilgili olarak özür dileyen Japon Hava Yolları, bu tip olayların gelecekte tekrar etmemesi adına yeni uygulamaların gerçekleştirileceğini ifade etti.

Jitsukawa'nın alkollü olduğunun tespit edilmesinden sonra yapılan ölçüm çalışmalarında, 3. yardımcı pilotun olağan seviyenin 9 kat üzerinde alkol aldığı belirlendi. Uçuş güvenliğini riske atması nedeniyle görevden de çıkarılan pilot, hapis cezası aldı.