Libyalı Halife Hafter kimdir? Türkiye'ye tehditler savuran Hafter'in görevi ne?

Libyalı Halife Hafter kimdir? Türkiye'ye tehditler savuran Hafter'in görevi ne?

Son günlerde Türkiye’ye tehditler savuran Hafter’in kim olduğu merak ediliyor. Libyalı Halife Hafter kimdir? Türkiye’ye tehditler savuran Hafter’in görevi ne? Halife Hafter’in CIA’ya bağlı bir isim olduğu düşünülüyor.

Libya’da Trablus’a yaptıkları operasyonda başkentin güneyindeki Giryan kentini kaybeden Halife Hafter’e bağlı güçlerin sözcüsü Ahmed Buzeyd el-Mismari, bütün Türk hedeflerini düşman olarak saymakla tehdit etti.

Halife Hafter Kimdir?

Libya’nın batısındaki Trablus hükümeti ile dost olan gruplara karşı acımasız bir savaş başlatması ve petrol ticareti yapılan birçok limanı ele geçirmek gibi pek çok siyasi operasyon hamlelerin ardından, Libya’da yükselen önemli isimlerden bir tanesi oldu. Kaddafi’nin 1978-1987 tarihleri arasında Çad’a açtığı savaşta esir düşen General Halife Hafter, Amerikan ordusunun yardımıyla kurtarılmıştı.

Amerika’nın sığınma hakkı tanımasıyla ABD’ye yerleşen Halife Hafter, o günden sonra ülke dışında Kaddafi’ye karşı çalışmalar başlattı. Ancak bu süreçte hem Kaddafi yönetimi hem de Kaddafi karşıtları nazarında soru işareti taşıyan isim olarak ün kazandı. İki taraf da Hafter’i CIA ajanı olarak suçladı. Libya’da Kaddafi’ye karşı başlatılan ayaklanmadan bir ay sonra 2011 Mart2ında 20 yıl sonra tekrardan Libya’ya döndü.

Kaddafi’nin devrilmesi sonrasında Libya Milli Meclisi tarafından kara kuvvetleri komutanlığına getirildi. Libyalılar’ın siyasi planları olduğu sebebiyle mesafeli yaklaşım sergilediği Halife Hafter, 2013 yılında bir muhtıra yayınlayarak “meclisi feshettiğini” ilan etti. 60 bine yakın savaşçıya liderlik ettiği tahmin edilen Hafter’in ABD’nin bölgedeki etkisinin zayıflamasının ardından Rusya’yı partner olarak görmeye başladığı belirtiliyor.

Halife Hafter, İslami hareketlere karşı duran laik ve liberal kesimce destek görüyordu. Batı ülkelerinden aldığı desteğin Halife Hafter’in Libya’da meclis üstü bir güç haline gelmesinde büyük rol oynadığı söyleniyor. Libya’nın doğusundaki muhalif gruplara yönelik yapılan askeri operasyonlarda ABD, Birleşik Arap Emirlikleri ve Mısır Hafter’a destek veriyordu.

Libya’da Hafter’in Sözcüsü Mismari Kimdir?

Libya’da Halife Hafter’a bağlı güçlerin sözcüsü “Beşayir” lakaplı Ahmed Buzeyd el-Mismari, Merc kentinde 1964 yılında doğdu. Libya’daki Berka kabilelerine bağlı el-Mesamir kabilesinin bir mensubu olan Mismari, askeri alanda eğitim aldı.

Genelkurmay Başkanlığına bağlı Sınır Muhafızları, Petrol Tesisleri Sözcülüğünü yapan Mismari, 2014 Eylül ayında Libya Genelkurmay Başkanı Abdurrezzak en-Nazuri’nin kararıyla ordu sözcüsü oldu.

Mismair son olarak 2018 Haziran ayında Hafter’in güçlerinin sözcüsüne yükseldi.