Karadeniz Krizine Yeni Yaptırım

Karadeniz Krizine Yeni Yaptırım

Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Donald Tusk, Rusya ve Ukrayna’nın Karadeniz’de yaşadığı krizle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Tusk, Rusya’ya yönelik yeni yaptırımların gelebileceğini anımsattı.

Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Donald Tusk, AB Komisyon Başkanı Jean Claude Juncker ile ortak basın toplantısı yaptı. Toplantıda konuşan Tusk, Ukrayna ile Rusya arasında yaşanan gerginlikle ilgili konuştu. Tusk, yaşananlar hakkında endişe duyduğunun altını çizdi ve Rusya’ya yönelik yaptırımların uzatılabileceğinden bahsetti.

Tusk’un gündeminde İngiltere’nin Brexit antlaşması da vardı. İngiltere Parlamentosu’nda oylamanın yaklaştığına işaret eden Tusk, mutabakatın öneminden bahsetti. Parlamento’dan yeter sayı çıkmaması halinde Brexit veya anlaşma olmayacağının altını çizen Tusk, anlaşmanın öneminden bahsetti.

İtalya Krizinde Yeni Gelişmeler

İtalya’nın Avrupa Birliği’ne sunduğu bütçeler kabul görmemekteydi. Bundan dolayı da İtalya’ya birtakım yaptırımların uygulanacağı mesajları paylaşılmıştı. AB Komisyon Başkanı İtalya ile ilgili yaşanan bütçe krizi ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Bütçe anlaşmazlığında ilerleme kaydedildiğini paylaşan Jean-Claude Juncker, ilerleyen günlerde görüşme olacağını aktardı. İtalya’nın Avrupa Birliği ile birlikte olduğunu vurgulayan Juncker, atmosferin olumlu olacağına emin olduğunu anımsattı.

Geçtiğimiz aylarda da AB Konseyi, Rusya’ya yönelik yaptırımların uzatılacağını duyurmuştu. 31 Ocak 2019’a kadar uzatılmasına karar kılınan yaptırımlar neticesinde, 28 ülkenin Rusya’ya silah satışı durdurulmuştu. Şimdilerde ise yaptırımların uzatılması bir kere daha AB gündemine alındı.