İstifası Konuşulan May’e Güven Oyu

İstifası Konuşulan May’e Güven Oyu

İngiltere Başbakanı Theresa May’in, Brexit sürecinin çözümünde etkisiz kaldığı gerekçesiyle istifası konuşulmaktaydı. May, parlamento grubunda güven oyu aldı ancak Brexit krizi halen sürüyor.

İngiltere Başbakanı Theresa May, dün İngiliz Parlamentosu’nda oylandı. Parti meclis grubunun güven oylamasına tabii tutulan May’in partisinin 3’t ikisi güven oyu verdi. Partide güvensizlik oyu veren 117 milletvekili ise, May için büyük bir tehlike oluşturmakta.

Parti tüzüğü gerekçesiyle de May’den 12 ay boyunca güven oylaması istenmeyecek. Özellikle de Brexit sürecinin aydınlatılabilmesi için May’ın partisindeki ret oyu veren milletvekilleri hayati tehlike taşıyor. Geçtiğimiz haftalarda parlamentoda oylanması planlanan Brexit anlaşması ertelenmişti. Çünkü May’in azınlık hükümeti temsilcileri ve parti içindeki anlaşma karşıtı duruş parlamentodaki dengeleri alt üst etmişti.

Ocak Ayından Önce Yapılmayacak

Avrupa Birliği’nden ayrılamamanın sancılarını yaşayan İngiltere’de Corbyn’in çok büyük bir öneme sahip olduğu ifade ediliyor. İngiltere’nin anamuhalefet partisi yetkilileri Brexit’e sıcak bakmıyor. İşçi partisi lideri Corbyn, partisinin hükümeti gelmesi halinde AB’den çıkacağı için şuanda Brexit için hayır oyu kullanacak.

May’in liderliğini üstlendiği Muhafazakar Parti’nin de bütünlük içerisinde olması Corbyn’in varlığı olarak görülüyor. Muhafelet partisinde de parti içi muhaliflerin artması üzerine Corbyn’in liderlikten alınabileceği konuşuluyordu. Ancak erken seçimde yüzde 40 oy almayı başaran işçi lideri bütün muhalifleri etkisiz bıraktı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.