İran Cumhurbaşkanı Ruhani, BM görüşmeleri için ABD'den vize onayı bekliyor

İran Cumhurbaşkanı Ruhani, BM görüşmeleri için ABD'den vize onayı bekliyor

İran Cumhurbaşkanı Ruhani, New York'ta düzenlenen Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu görüşmelerine katılmak için ABD'de vize onayı bekliyor. ABD vize vermezse Ruhanni ve beraberinde ki heyet görüşmelere katılmayacak.

ABD Hazine Bakanlığı, İran lideri Ayetullah Ali Hamaney adına çalıştığını gerekçe göstererek geçtiğimiz ağustos ayında Dışişleri Bakanı Zarif'i yaptırım listesine almıştı.

ABD'nin uyguladığı bu yaptırım çerçevesi içinde hem Zarif'in ABD'deki mal varlığına erişimini engellemek ve aynı zamanda da ABD vatandaşlarının İran Dışişleri Bakanı ile herhangi bir ticari ilişki kurması ile ABD'ye seyahat yasağı bulunuyor.

ABD yasalarında ayrıca BM merkezine ev sahipliği yapan ABD'nin, BM toplantılarına katılmak için New York'a gelecek olan ülke diplomasi heyetlerine de vize verme yükümlülüğü bulunuyor.

İran Dışileri Bakanı Zarif, cuma günü yaptığı bir açıklamada İran Cumhurbaşkanı Ruhani'nin pazartesi günü New York'a gideceği ve vize alma konusunda her hangi bir gelişme olmaması dahilinde İran heyetinin BM Genel Kurulu toplantılarına katılamayacağı belirtilmişti.

İran resmi haber ajansı IRNA, ABD'nin, dün başlayan ve 30 Eylül tarihinde sona ermesi planlanan BM Genel Kurulu toplantılarına katılmak için vize başvurusunda bulunan İran Cumhurbaşkanı Ruhani ve Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif'in de aralarında olduğu İran heyetine henüz vize vermediğini duyurdu.

Bugün gerçekleşecek olan Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu görüşmelerine katılmak için ABD'den onay bekleyen İran Cumhurbaşkanı Ruhanni ve beraberindeki heyet, ABD'nin onaylamaması halinde New York'ta düzenlenen görüşmelerinde yer alamayacaklar.

Diğer taraftan, ABD Başkanı Donald Trump daha önce yaptığı bir açıklamada, BM görüşmeleri sırasında İran Cumhurbaşkanı Ruhani ile bir araya gelebileceğini ifade etmişti.