İngiliz Cephesinde Karışıklık

İngiliz Cephesinde Karışıklık

İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkış anlaşması olan Brexit için yeter oy sağlanamayacağı konuşuluyordu. İngiltere Başbakanı Theresa May, Brexit’in parlamentoda oylamasının erteleneceğini duyurdu.

İngiltere Parlamentosu 11 Aralık günü Brexit için mesai yapacaktı. Ancak Brexit oylaması öncesinde, anlaşma için yeterli oy çoğunluğunun sağlanamadığı yazılıp çizilmekteydi. Hatta İngiltere Başbakanı Theresa May’ın partisinin yüzde 90’lık kesiminin Brexit için hayır oyu vereceği ortaya çıkmıştı. Erteleme iddiaları gündeme gelmişken Başbakan May bugün parlamento oylamasının ertelendiğini duyurdu.

İki yılı aşkın süredir masaya yatırılan Brexit anlaşmasında bir sonuca varılamadı. Avrupa Birliği’nden çıkış koşullarını kesin hükümlere bağlayan anlaşma öncesinde Avrupa Adalet Divanı kritik bir açıklamada bulunmuştu.

Ayrılma Kararından Vazgeçebilir

Avrupa Adalet Divanı, Brexit anlaşmasının İngiltere tarafından tek taraflı olarak iptal edilebileceğine karar vermişti. Verilen karar göre, İngiltere diğer ülkelerle müzakere masasına oturmadan Avrupa Birliği’nden ayrılma kararından vazgeçebilecek. Karardan kısa bir süre sonra da Theresa May, anlaşmanın ertelendiğini dünya kamuoyuna duyurdu.

May, Brexit anlaşmasının hem Avrupa Birliği hem de İngiltere açısından iyi bir anlaşma olduğunu ifade etmişti. İngiliz halkının Brexit meselesinin artık çözüme kavuşturulmasını istediğini anlatan May, AB ile ilişkilerin kesilmeyeceğini de duyurmuştu.