George Floyd eylemleri devam ediyor! Fransa'da Voltaire'nin heykeli kırmızıya boyandı.

George Floyd eylemleri devam ediyor! Fransa'da Voltaire'nin heykeli kırmızıya boyandı.

George Floyd anılmaya devam ediyor. Dünya’da ırkçılığa karşı yapılan protestolar artıyor. Fransa’nın aydınlanma dönemine damgasını vuran düşünürlerden Voltaire’nin heykeli kırmızıya boyandı.

Geçtiğimiz günlerde Amerika’da ırkçı zihniyet yine bir siyahi vatandaşın ölümüne neden olmuştu. Polis tarafından acımasızca işlenen George Floyd cinayetinin ardından dünyada hızla tepkiler oluştu. Başta Amerika olmak üzere çeşitli ülkelerden protestolar yapılıyor. Sömürge dönemlerinde oluşturulan pek çok heykel tahrip edilerek tepkiler gösteriliyor. Son olarak Fransa’nın Paris kentinde bulunan aydınlanma çağı filozof Voltaire’nin heykeli protestocular tarafından kırmızıya boyanarak gösteri yapıldı. Heykeli boyayanların kimlikleri henüz tespit edilemedi. George Floyd’un ölümü sonrası ırkçılık karşıtları, tarihte sömürgeciliğe, köleliğe destek ve sebebiyet veren tarihi kişilerin anıt ve heykellerine zarar vererek protestolarını devam ettiriyor.

Voltaire’nin sahip olduğu güç ve servete sömürge sayesinde sahip olduğunu düşünen protestanlar heykele verdikleri zararla oldukça ses getirdi.

Macron: “Tarihimizi birlikte görmeliyiz”

Başkan Emmanuel Macron yaptığı konuşmada "Bu akşam çok net olacağım. Cumhuriyet, tarihinden hiçbir isim silmeyecek. Eserlerinden hiçbirini unutmayacak, heykelleri silmeyecek" demişti. Macron, "Kim olduğumuzu reddetmek yerine Afrika ile ilişkiler de dahil olmak üzere tarihimizi birlikte görmeliyiz" diyerek yapılan ırkçılık karşıtı protestoların nefret dolu eylemlere dönmemesi gerektiğinin altını çizdi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.