Endonezya Seçimlerinde Oy Sayan 272 Sandık Görevlisi Hayatını Kaybetti

Endonezya Seçimlerinde Oy Sayan 272 Sandık Görevlisi Hayatını Kaybetti

Endonezya'da yapılan seçimlerde görevli olan seçim görevlileri oy sayım işlemleri sırasında aşırı yoğunluktan hayatını kaybetti.

Endonezya'da 17 Nisan tarihinde ilk kez devlet başkanlığı, yerel ve ulusal parlamento seçimleri, aynı gün yapılmıştı. Dünyanın en geniş katılımlı olan tek güne sığdırılan seçim yarışında, oy sayım işlemleri sırasında aşırı yorgunluktan ölen sandık görevlilerinin sayısının 272'ye yükseldiği öğrenildi.

Genel Seçim Komisyonu Sözcüsü Arief Priyo Susanto, bin 878 kişinin de yorgunluktan hastalandığını açıkladı.

260 milyon nüfuslu ülkede en çok seçmenin oy kullandığı seçimlerde, 193 milyon seçmenin yaklaşık yüzde 80'inin 800 binin üzerindeki seçim lokalinde oy kullandığı seçimlerde, her seçmenin beş oy pusulası doldurması gerekiyordu. Doğudan batıya beş bin kilometreden daha fazla uzunluğa sahip olan ülkede sekiz saat içinde bu kadar oyun kullanılmasının ve ardından oy pusulalarının elle sayılmasının, sandık görevlilerinin aşırı yorgunluğuna ve ölümlerine neden olduğu bildirildi.

Nikkei Asian Review adlı haber sitesinin verdiği bilgiye göre, bazı seçim bölgelerinde 100'den fazla aday seçime katılırken, bazı sandık görevlilerinin 30 saat boyunca pusulaları saymak zorunda kaldığı aktarıldı.

Genel Seçim Komisyonu Sözcüsü Susanto, seçimler sebebiyle hayatlarını kaybeden sandık görevlilerinin ailelerine tazminat ödenmesi için Maliye Bakanlığı'na talimat verildiğini belirtti.

Genel Seçim Komisyonu, hayatını kaybeden sandık görevlilerinin sayısının artması nedeniyle yoğun eleştirilere hedef olurken Devlet başkanlığı yarışındaki adaylardan Prabowo Subianto'nun seçim kampanyasının yardımcı başkanı olan Ahmad Muzani, "Genel Seçim Komisyonu'nun "iş yükünü yönetmeyi beceremediğini” açıklamasında bulundu.