Çok Sayıda Dışişleri Bakanı Bir Araya Gelecek

Çok Sayıda Dışişleri Bakanı Bir Araya Gelecek

NATO, 29 ülkenin dışişleri bakanını Rusya konusuyla ilgili bir araya getirecek. Brüksel’de düzenleneceği kesinleşen görüşmeler, 4-5 Aralık tarihlerinde gerçekleşecek.

NATO, yeni gündemini Rusya olarak belirledi. Ukrayna ve Rusya arasında Karadeniz’de yaşanan kriz sonrası 29 ülke dışişleri bakanları görüşecek. Azak Denizi’nde yaşanan gerginlikle ilgili 2 günlük görüşme yapılacak. Dışişleri Bakanları Toplantısı ile ilgili konuşan isim, NATO Genel Sekteteri Jens Stoltenberg oldu. Stoltenberg, ABD-Sovyetler Birliği arasında imzalanan 1987 INF Anlaşması’nın ana gündem maddeleri arasında yer alacağını paylaştı.

1991 yılında Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra hala geçerliliğini koruyan anlaşmanın, Rusya tarafından tehlikeye atıldığı konuşuluyor. Stoltenberg, Rusya’nın pek çok füze üreterek konuşlandırdığının altını çizerek, füzenin nükleer başlıklara sahip olduğunu duyurdu.

Rusya Bölgede Tehdit Oluşturuyor

Stoltenberg, Rusya’dan kaynaklanan güvenlik problemlerinin meydana geldiğini belirterek Gürcistan ve Ukrayna görüşmelerinden bahsetti. İki ülkeye de siyasi olarak destek verileceğinin altını çizen Stoltenberg, tarafları sükunete çağırdı.

Azak denizinde Ukrayna limanlarının taciz edildiğini anlatan NATO Genel Sektereti, Karadeniz’de NATO askerlerinin bulunduğunu anlattı. Devriyelerin halen devam ettiğini anımsatan Stoltenberg, Afganistan ile ilgili de konuştu. Teröristlerin bölgede Afganistan’ı sürekli sınamakta olduğunu konuşan Stoltenberg, bölgenin güvenliğinin sağlanmaya çalışıldığını anlattı.