Boeing 737 MAX 8 Tipi Uçak İçin Bütün Hava Sahaları Kapandı

Boeing 737 MAX 8 Tipi Uçak İçin Bütün Hava Sahaları Kapandı

Etiyopya meydna gelen uçak kazası sonrasında Türkiye'de dahil dünya genelinde bir çok ülke Boeing 737 Max uçak modelinin kullanımının durdurulması yönünde hava sahalarını geçici olarak kapattı.

Boeing 737 MAX 8 tipi uçağın son beş ayda iki kez düşmesiyle yaşanan faciaların ardından aralarında Türkiye, Avustralya, Singapur, İngiltere, Umman, Çin, Almanya, Malezya, Fransa ve İrlanda gibi bir çok ülke modelin durdurulması ve yeni facialar yaşanmaması yönünde hava sahalarını geçici olarak kapadıklarını bildirdiler.

ETİYOPYA'DAKİ UÇAK KAZASI

Etiyopya'nın Addis Ababa kentinden Pazar günü yaşanan Boeing 737 Max 8 tipi yolcu uçağının düşmesi sonucu 149 yolcu ve 8 mürettebatından uçaktan kurtulan olmamıştı. 2018 yılı üretim tarihli uçağın aynı modeli de 29 Ekim 2018 tarihinde Endonezya Lion Havayolları'na ait uçak, Jakarta-Pangkalpinang seferini yaparken denize düşmüştü. Kazada 181 yolcu ve 8 mürettebat yaşamını yitirmişti. Etiyopya Havayolları'nın düşen Boeing 737 Max 8 ile beraber aynı model uçağın son 5 ayda ikinci kez düşmesi sonrası dikkatler Max 8 tipi uçaklara çevrilmişti. Dünya genelinde birbiri ardına havayolu şirketleri Boeing 737 Max 8 tipi uçakları yere indirme kararı aldılar.

Radar ekranlarında özellikle Boeing'in Max tipi uçaklarının ABD'de daha çok uçtuğu görüldü. Türk Hava Yolları da, filosunda bulunan 12 adet Boeing 737 Max tipi yolcu uçağının ticari operasyonlarının, 13 Mart itibarıyle ikinci bir karara kadar durdurulduğunu açıklamıştır.