BM'den Mursi'nin ölümüyle ilgili flaş açıklama; Devletin keyfi cinayeti olabilir!

BM'den Mursi'nin ölümüyle ilgili flaş açıklama; Devletin keyfi cinayeti olabilir!

Birleşmiş Milletler'den (BM) Mısır'ın demokratik yollarla seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin ölümüyle ilgili flaş bir açıklama yaptı. BM, kötü cezaevi koşullarından dolayı Mursi'nin ölümünün devlet destekli keyfi işlenen bir cinayet olabileceğini kaydetti.

Birleşmiş Milletler (BM) insan hakları uzmanları, Mısır cezaevinde hayatını kaybeden Ülkenin demokratik seçimlerle seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin Mısır'daki cezaevlerinin kötü koşullarından dolayı öldüğünü ve bunun devletin destek vererek keyfi işlenen bir cinayet olduğu iddiasın da bulundular.

BM Özel Raportörü Callamard, BM Keyfi Gözaltı Üzerine Çalışma Grubuyla birlikte yaptıkarı incelemeler sonucu Mursi'nin kötü cezaevi şartlarına maruz kaldıktan sonra hayatını bu yüzden kaybettiğini ve bununla ilgilide devletin sorumlu olduğunu söyledi.

Muhammed Mursi'nin 17 Haziran 2012 yılında Cumhurbaşkanı seçilmişti. Daha sonra gözaltına alınan Mursi hakkında 'hapishaneler baskını adı altında dava açılmıştı. Mursi, 17 Haziran 2019 yılında çıkarıldığı mahkeme salonunda hayatını kaybetmiş, konuyla ilgili Mısır devlet televizyonu, Mursi'de iyi huylu bir tümör bulunduğu, sürekli tıbbi gözetim altında olduğu ve ölümünün de kalp krizinden kaynaklandığı" iddia etmişti.

Muhammed Mursi'nin mahkeme salonunda hayatını kaybetmesinden aylar sonra, Mursi'nin ölümüyle ilgili bir araştıma yapan BM'den Mısır yönetimine sert bir tepki geldi.

Birleşmiş Milletler (BM), BM Keyfi Gözaltı Üzerine Çalışma Grubunun gerçekleştirdiği araştıma sonuçlarına dayanarak yaptığı yazılı açıklamada "Dr. Mursi, özellikle Tora Cezaevi'nde beş yıl alıkonulduğu sırada, sadece acımasız olarak nitelendirilebilecek koşullarda tutuldu." ifadelerine yer vererek açıklamasında "Mursi'nin bu çileli şartlara maruz kaldıktan sonraki ölümü, devlet destekli keyfi bir cinayet olabilir." denildi.

Mursi'nin ölümünün devlet destekli keyfi bir cinayet olabileceği üzerinde duran BM insan hakları uzmanları ülkedeki cezaevi koşullarının binlerce daha fazla mahkumun sağlığını ve hayatını ciddi risk altında bıraktığı uyarısında da bulundu.

Uzmanlar, Mursi'nin günde 23 saat boyunca hücre hapsinde tutulduğunu, egzersiz yapmasına izin verildiği günün bir saatinde bile diğer mahkumları görmesine izin verilmediğini, beton zeminde sadece iki battaniyeyle uyumaya zorlandığı, kitaplara, dergilere, yazılı materyallere veya radyoya erişmesine izin verilmediğini aktaran uzmanlar, açıklamalarında şunları kaydettiler:

"Çeşitli kaynaklardan Mısır genelinde tutulan binlerce tutuklunun ağır insan hakları ihlallerine maruz kalabilmiş olabileceğine dair deliller aldık. Pek çoğu ölüm riski altında olabilir. Bu, mevcut Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi hükümeti tarafından muhalifleri susturmak için tutarlı ve kasıtlı bir uygulama gibi görünüyor."

Mursi'nin sol gözünde kademeli olarak görme duyusnu kaybettiğini, tekrarlayan diyabetik komalar geçirdiğini ve defalarca bayıldığını belirten uzmanlar, bundan dolayı önemli diş çürüğü ve diş eti enfeksiyonları yaşadığınıda söylediler.

Uzmanlar, Mısırlı yetkililerin kötü cezaevi şartlarından dolayı Mursi'nin hayatını kaybedeceği yönünde defalarca kendilerini uyardıkları vurgulanan raporda, "Sonuçları ön görülebilse de, bu kaygıları gidermek için yetkililerin harekete geçtiğini gösteren herhangi bir kanıt yoktur.” ifadelerine yer verildi.