Amerikan Güçleri Geçici Olarak Libya'dan Çekildi

Amerikan Güçleri Geçici Olarak Libya'dan Çekildi

Libya'nın başkenti Trablus çevresinde General Halife Hafter'e bağlı güçler ile UMH birlikleri arasında şiddetli çatışmalar yaşanıyor. ABD Afrika Komutanlığı ise Libya'daki askeri güçlerini geçici olarak geri geçti.

ABD Afrika Kuvvetleri Komutanlığı, Libya'nın başkenti Trablus çevresinde General Halife Hafter'e bağlı güçler ile Ulusal Mutabakat Hükümeti birlikleri arasındaki yaşanan çatışmaların şiddetlenmesinden dolayı Amerikan askerleri ülkeden geçiciolarak geri çekildi.

AFRICOM tarafından yapılan yazılı açıklamada, "Libya'da artan karışıklıktan dolayı ABD Afrika Komutanlığını desteklemek amacıyla ülkede bulunan Amerikan güçleri geçici olarak ülkeden çekildi." ifadesi kullanıldı.

AFRICOM'un Libya'da görevlerinin amacının diplomatik misyonlara askeri destek olduğu belirtilen açıklamada şu sözlere yer verildi:

"ABD Afrika Komutanlığı Libya'daki güvenlik durumunu değerlendirirken tedbir amaçlı askeri bir planlama yapıyor. Komutanlık, gelişen güvenlik durumundan dolayı personel değişiklikleri yapıyor. ABD Afrika Komutanlığı Libya'daki koşulları izlemeye devam edecek ve uygun olduğu takdirde Amerikan askeri varlığını sürdürmek için fizibilite değerlendirmesi yapacaktır."

Açıklamada değerlendirmesi yer alan AFRICOM Komutanı Orgeneral Thomas Waldhauser ise askerlerin çekilmesine rağmen AFRICOM'un Libya'da ABD stratejisini devam ettireceğini belirtti.

AFRICOM Komutanı Orgeneral Thomas Waldhauser askerlerin çekilmesinin durumu değiştirmediği ABD stratejesinin Libya'da devam edeceği vurgusunu yaparak, "Libya'daki güvenlik gerçekleri gittikçe karmaşıklaşıyor ve tahmin edilemez hale geliyor." diye konuştu.