Amerika'da Allah Soyadı İçin Onay Çıktı

Amerika'da Allah Soyadı İçin Onay Çıktı

Amerika Birleşik Devletleri'nin Georgia Eyaleti'nin Atlanta kentinde yaşayan bir çift çocuklarının soyadını Allah koymak isteyince eyalet yönetimi karşı çıkmıştı. Aile yönetime açtığı davayı kazandı.

Bir süredir Amerikan basınında dikkat çeken haberlerden birisi adına olumlu bir gelişme yaşandı. Amerika'nın Georgia Eyaleti'ne bağlı bulunan Atlanta kentindeki bir aile çocuklarının soyismini Allah koymak istedi. Ancak eyalet yönetimi nüfus belgesinde bu ismin yer almasını doğru bulmadı ve onay vermedi. Onay alamayan aile yönetime karşı dava açtı.

AİLE DAVAYI KAZANDI

Elizabeth Handy ve Bilal Walk isimli çiftin kızı Zalykha Graceful Lorraina'in soyismi resmi olarak Allah oldu. Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği'nin çift adına açtığı davayı kazanmasının ardından yazılı açıklama yapıldı. Bildiriye göre hiçbir eyalet yönetiminin yeni doğan çocuklara hangi ismin koyulup koyulamayacağı konusunda dikte etme hakkı olmadığı beyan edildi. Çift ise bu soyismi koymalarının nedeninin çok asil bir isim olmasından kaynaklandığını öne sürdü ve ismi kullanabilecekleri için sevindiler.

KAMU SAĞLIK YETKİLİLERİ REDDETMİŞTİ

Bebeğin doğumunun ardından nüfus kaydı sırasında gelen uyarı ise dikkat çekti. Georgia Kamu Sağlık Yetkilileri, çocuğa koyulacak soyismin ya annenin ya da babanın soyismi olabileceğini veya ikisinin birden kullanılabileceğini beyan etmişti. Allah soyismini koymakta ısrarcı olan aile ise durumu Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği (ACLU)'ne taşıdı ve haklı davasını kazanmış bulundu