Amerika Çin arasındaki gerginlikte son durum ne? Amerika yaptırım uygulayacak mı? Çin bankalarından yaptırım hazırlıkları

Amerika Çin arasındaki gerginlikte son durum ne? Amerika yaptırım uygulayacak mı? Çin bankalarından yaptırım hazırlıkları

Amerika Çin'e yaptırım uygulayacak mı? Çin hazırlıklara başladı! Amerika ve Çin arasında gerilim giderek artıyor. Amerikan Başkanı Donald Trump'ın koronavirüse ''Çin virüsü'' adını vermesinin ardından Çin ile aralarında büyük bir gerginlik oluşmuştu. Gerginlik her geçen gün giderek artıyor. Çin Bankaları Amerika'nın yaptırımlarına karşı önlem almaya başladı.

ABD ve Çin Arasındaki Gerginlik Devam Ediyor

Çin bankaları Amerika tarafından yapılacak olan herhangi bir hamleye hazırlanmaya başladı. Korona virüs salgınının Çin’den tüm dünyaya bulaşması nedeniyle Amerikan Başkanı Donald Trump, Çinlilere karşı tavır aldı ve virüse ‘’Çin Virüsü’’ adını verdi.

Amerika ile arası düzelmeyen Çin, yapılacak olan herhangi bir yaptırıma karşı önlem almaya başladı. Çin bankaları savunma kısmına geçti. Ekonomik açıdan Amerika’nın yaptırımlarına karşı önlemler almaya başlayan Çin Hükümeti, bankaları savunma hareketine geçti.

Amerika ve Çin arasındaki gerginlik ‘’Çin Virüsü’’ adlandırılması yapıldıktan sonra artmaya başladı. Salgının devam ediyor olması Amerika ve Çin arasındaki gerginliği de giderek arttırdı. Çin bankaları bu gerginlikten sonra yaptırım uygulanır diye savunma yöntemine geçti ve hazırlıklara başladı.

Amerikan dolarının kesilmesi durumu oluşur diye Çin bankalarının bir kısmı önlem almaya başladı. Yaşanabilecek olayların senaryosuna göre bankalar harekete geçti. Ekonomik açıdan büyük bir sıkıntı yaşamamak isteyen Çin, bankalarını buna göre harekete geçirdi. Ayrıca müşterilerinin Amerika tarafından kara listeye alınmaması içinde çalışmaları başlattı. Çin bankaları yaşanacak olanları net olarak kestiremediklerini ancak en kötü senaryoya göre bir yol çizmeye çalıştıklarını belirtti.

Amerika Birleşik Devletleri Temsilcileri bir araya geldi. Meclis ve Senato Hong Kong hakkında yeni bir düzenlemeye gidileceğini dile getirdi. Yeni düzenleme oy birliği ile kabul edildi. Sadece Amerikan Başkanı Donald Trump’ın imzalaması gerekmektedir. Yeni düzenleme ile Hong Kong’un özerkliğini tehdit eden Çinli yetkililer ve onlarla birlikte çalışan kurumların aleyhinde bir uygulama yapılacağı söylenmektedir. Yeni düzenlemenin detayları bilinmemektedir.