Amerika Bu Defa da Alglerle Boğuşuyor

Amerika Bu Defa da Alglerle Boğuşuyor

Bir süredir peş peşe gelen doğal felaketlerle mücadele eden Amerika Birleşik Devletleri şimdi de Florida kıyılarında tehlike yaratan zehirli alglerle karşı karşıya. OHAL ilan edildi.

Amerika Birleşik Devletleri, 2017'nin son aylarından bu yana peş peşe gelen doğal felaketlerle mücadele etmeye devam ediyor. Kasırgalar, depremler ve yangınlarla baş eden ülke şimdi de ülkenin en büyük eyaletlerinden birisi olan Florida'nın sahillerini çevreleyen zehirli alglere karşı alarm verdi. Zehirli alglerin yarattığı risk nedeniyle Florida Valisi Rick Scott olağanüstü hal ilan edildiğini duyurdu. Zehirli algler nedeniyle bölgedeki balıkların büyük risk altında oldukları bilgisi paylaşıldı. Ayrıca sahilleri zehirli alglerin sarması ile birlikte plajların ve restoranların boşaldığı öğrenildi. Eyalette bazı noktalarda bu nedenle de OHAL ilan edildi.

ALGLER İÇİN MÜCADELE BAŞLIYOR

Florida eyaletini etkisi altına alan zehirli algler nedeniyle ortaya çıkan zarar büyümeye devam ediyor. Eyalette plajlar ve restoranlar boşalırken, balıkların da öldüğü ve ekonomik açıdan bu durumun risk arz ettiği bildiriliyor. Alglerin temzilenmesi için valilik tarafından bilim adamlarına 100 bin $'lık ve bölgedeki turistlerin kaçması sebebiyle bu bölgelerdeki işletme ve yerel topluluklar için ise 500 bin $ fon açıldığı aktarılıyor. Vali Rick Scott tarafından yapılan bildirimlere göre zehirli alglerin etkilediği eyaletin 7 bölgesi için eyaletin tüm finansal kaynaklarının ortaya konulacağını paylaşırken, Ekim ayında başlayan bu istilanın 240 kilometre boyundaki kıyı şeridi boyunca etkili olduğu açıklanıyor. Bilim adamları tarafından alglerin temizlenmesi için kapsamlı bir çalışma başlatıldığı öğrenildi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.