ABD'den flaş iddia! İran körfezde ki gemilerden delilleri kaldırıyor

ABD'den flaş iddia! İran körfezde ki gemilerden delilleri kaldırıyor

ABD ordusu yayınladığı bir videoda dün Umman Körfezi'nde patlayan iki gemiden İran Devrim Muhafızları'nın patlamamış mayınları söktüklerinin görüldüğünü ve İran'ın bu operasyonu "delilleri ortadan kaldırmak için" yaptığını iddiasında bulundu.

Umman körfezinde gerilim devam ediyor. Dün körfezde bulunan Umman Körfezi'nde Birleşik Krallık Deniz Ticareti Operasyonları'na ait iki gemide peş peşe patlamalar meydana gelmişti.

Birleşik Krallık Deniz Ticareti patlamalardan haberdar olduklarını bildirirken konuyla ilgili detay vermemişlerdi. Bugün ABD ordusu, dün Umman Körfezi'nde saldırıya uğrayan gemiden biri olan 'Kokura Courageous'ın gövdesinden patlamamış mayınları söken bir İran botunu yansıttığı öne süren görüntüler yayınladı.

ABD Merkezi Komutası (CENTCOM) tarafından yayınlanan videoda bir grup insan patlayan tankerlerden biri olan Kokuka Courageous'da bulunan bir delikten bir şey çıkardığı görülüyor.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo patlamaların ardından yaptığı açıklamada patlamaların saldırı kaynaklı olduğunu, bu saldırıların İran tarafından düzenlendiğini ve bu değerlendirmesinin istihbarata dayandığını savunduğunu iddia etmişti.

İran’ın Birleşmiş Milletler Misyonu’ndan gelen açıklamada ise “İran, 13 Haziran’daki petrol tankeri olaylarıyla ilgili ABD’nin dayanaksız iddialarını kesin surette reddediyor ve bunu en güçlü şekilde kınıyor” ifadelerinin ardından bu sabaha karşı ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı, ‘Kokura Courageous’un gövgesinden mayın söken İranlı denizcileri gösterdiğini savunduğu videoyu yayınladı.