ABD ile Çin, birinci faz anlaşmasında uzlaşma sağladı

ABD ile Çin, birinci faz anlaşmasında uzlaşma sağladı

ABD Başkanı Trump, Çin hükümeti ile gerçekleştirdiği görüşme sonrasında bir açıklama yaparak birinci faz anlaşma konusunda uzlaşma sağladıklarını bildirdi.

Dünya kamuoyunu aylardır meşgul eden ABD ile Çin arasındaki Ticaret Savaşında yapılan görüşmeler sonucunda anlaşma sağlanıyor. ABD ile Çin arasında gerçekşetirilen birinci faz ticaret anlaşmasında uzlaşma sağlanırken ABD Başkanı Trump, açıklamasını Twitter hesabı üzerinden yayımladı.

ABD Başkanı Donald Trump, Çin ile yaptığı ticaret anlaşması görüşmesinde, birinci faz anlaşmada mutabık kaldıklarını belirterek yayınladığı mesajında, "Çin ile çok geniş kapsamlı bir birinci faz ticaret anlaşması üzerinde anlaştık. Çin, bazı yapısal değişiklikler ve büyük miktarda tarım ürünü, enerji, işlenmiş ürünler ve daha birçok şeyin büyük miktarda satın alımı için mutabık kaldı" ifadelerine yer verdi.

Çin Hükümetine karşı 15 Aralık tarihinde uygulanacağı planlanan gümrük vergisiyle ilgili söz konusu artışın iptal edildiğini belirten Trump bir diğer mesajında, "İkinci faz anlaşma için bir an önce müzakerelere başlayacağız, 2020 seçimlerine kadar beklemeyeceğiz. Bu herkes için muhteşem bir anlaşma. Teşekkürler" ifadelerini kullandı.

ABD ile Çin, birinci faz anlaşmasında uzlaşma sağladı