ABD Başkanı Donald Trump ile Kuzey Kore lideri Kim Jong-un Zirvede Anlaşamadı

ABD Başkanı Donald Trump ile Kuzey Kore lideri Kim Jong-un Zirvede Anlaşamadı

Vietnam'ın başkenti Hanoi'de düzenlenen ve ABD Başkanı Donald Trump ile Kuzey Kore lideri Kim Jong-un arasında gerçekleşen tarihi zirvenin ikinci gününde liderler arasında bir anlaşma sağlanamadığı öğrenildi.

ABD Başkanı Donald Trump ile Kuzey Kore lideri Kim Jong-un arasında Vietnam'ın başkenti Hanoi'de düzenlenen ikinci zirvede sonrasında bir basın toplantısı düzenleyen Trump, "Buradan barış için iyi haberler gelebileceğini söyleyebiliriz. Herhangi bir şey imzalamanın iyi olmayacağını düşündük. Yapıcı bir zaman geçirdik. Enteresan bir iki gün geçirdik. Herhangi bir anlaşma imzalamama kararı aldık" ifadelerini kullandı.

ABD Başkanı Trump, Kuzey Kore lideri Kim'in nükleer ve füze testleri yapmama konusunda söz verdiğini de sözlerine ekledi.

Kuzey Kore lideri Kim'le yapılan görüşmeyi değerlendiren ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo da konuyla ilgili: "Hala iyimserim. Son derece karmaşık bu sorunu çözeceğimize inanıyorum. İlerleme sağlayacağız. Kuzey Kore'nin nükleerden arındırılmasını başaracağız. Kim Jong-un da anlaşma taraftarı ancak bu aşamada daha fazla ilerleme sağlanamadı. Ancak gerçek bir ilerleme sağlandığını söyleyebiliriz" açıklamasında bulundu.

Venezuela'daki krizle ilgili de bir takım açıklamalarda bulunan ABD Başkanı Trump, "Venezuela'ya insani yardım gönderiyoruz, oraya ulaşması kolay değil. Venezuela halkına çok sayıda yardım gönderiyoruz. Bazı kentlerde ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyoruz" dedi.

Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders, iki lider arasındaki görüşmeyi "çok iyi ve yapıcı" olarak nitelendirdi.