37 yıl sonra toplanan İngiltere Parlamentosunda Johnson'ın beklediği karar çıkmadı

37 yıl sonra toplanan İngiltere Parlamentosunda Johnson'ın beklediği karar çıkmadı

İngiltere Parlamentosu, 37 yıl aradan sonra ilk kez cumartesi günü toplanarak Başbakan Johnson'ın Avrupa Birliği (AB) ile mutabakata vardığı Brexit Anlaşmasını görüştü.

Başbakan Boris Johnson, Avrupa Birliği (AB) ile mutabakata vardığı Brexit Anlaşmasını parlementoya taşıyarak oylamaya sunulmasını istedi. 37 yıl aradan sonra ilk kez cumartesi günü toplantı yapan İngiltere Parlementosundan ise Johnson'ın beklediği karar çıkmadı. Parlemento Brexit oylamasının ertelenmesine kararlaştırdı.

Avam Kamarası Başkanı John Bercow’ın verdiği karar doğrultusunda önce iktidarda bulunan Muhafazakar Parti’den ihracı istenen milletvekili Oliver Letwin’in değişiklik önergesi oylanacak. Şayet önerge kabul edilirse milletvekilleri ile Brexit anlaşması daha detaylı şekilde incelemeleri için süre verilecek. İngiltere Parlamentosu daha önce oylamaya sunulması için öngörülen Brexit Anlaşması'nı 3 kez reddetmişti.

Diğer taraftan İngiltere Parlamentosu ülkenin AB'den anlaşma olmadan ayrılmasına şayet onay vermezse, AB'den Brexit'in en az 31 Ocak'a kadar ertelenmesini talep etmek zorunda kalacak.

AB ve İngiltere yönetimi, Brexit anlaşması ile ilgili yeni bir anlaşmaya varıldığını açıklamıştı. İngiltere Başbakanı Boris Johnson, "Kontrolü geri alan harika bir anlaşma yaptık. Şimdi Parlamento Brexit'in Cumartesi günü yapılmasını sağlamalı." ifadelerini kulanarak yaptığı açıklamanın ardından bugün parlementoda oylamaya sunulacağını söylemişti.