Ana Sayfa DÜNYA Dünya Kirlilik Raporu Yayınlandı, Listede O İllerimiz Yer Aldı

Dünya Kirlilik Raporu Yayınlandı, Listede O İllerimiz Yer Aldı

Her yıl güncel olarak yayınlanan ve çok sayıda parametre ile değerlendirilerek belirlenen dünyanın en kirli şehirleri arasında Türkiye’den üç şehir yer aldı.

53
0

Her yıl güncel olarak yayınlanan ve çok sayıda parametre ile değerlendirilerek belirlenen dünyanın en kirli şehirleri arasında Türkiye’den üç şehir yer aldı.

Moden dönemin en önemli sorunlarından birisi olarak uluslararası anlamda birçok çalışmaya konu olan çevre kirliliği ile ilgili olarak her yıl yapılan Dünya Kirlilik Raporu çalışması bu yıl için de tamamlandı. Yapılan çalışma sonrasında kentlerin kirlilik oranları ölçülerek, sıralanması sağlandı. Türkiye her yıl olduğu gibi bu yıl da listede üst sıralara birkaç şehrini sokmayı başardı. Çevre kirliliğinin önlenmesi ve duyarlılığın arttırılması adına ortaya konulan raporda Türkiye’den İstanbul, Ankara ve İzmir’in listede yer aldığı görüldü. Bu verilere göre Türkiye’nin en çok göç alan ve en gelişmiş üç kentinde kirlilik oranının yüksek olduğu ve geçen yıllara göre kirlenme marjının da artış gösterdiği tespit edildi.

AFGANİSTAN, HİNDİSTAN VE MAKEDONYA LİSTEDE İLK SIRADA YER ALIYOR

Orta konulan analizlere göre dünyanın en kirli kenti %97,67 endeksiyle Hindistan’ın Ghaziabad kenti olarak belirlendi. Kirlilikte ikinci sırada yer alan Hindistan’ın ardından ise %97,57 kirlilik endeksiyle Makedonya’nın Kalkandere kenti yer aldı. Kirlilik listesinde ilk sırayı ise Afganistan’ın Kabil kenti %97,79 endeksle kapattı. Oldukça yüksek kirlilik oranı ile dikkat çeken bu kentler ile ilgili olarak çevrecilerin çalışma başlatacağı tahmin ediliyor. Öte yandan Türkiye ise listeye üç büyük ili soktu. Türkiye’de %73,66 endeksiyle Ankara, %67,11 endeksiyle İstanbul ve %62,75 endeksiyle İzmir, dünyanın en kirli kentleri listesinde yer aldı. Listede üst sıralarda yer alan kentlere nispeten daha düşük oran alan Türkiye’nin üç büyük şehrinde deniz kirliliğinin de yüksek olduğu belirlendi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here