Ana Sayfa GÜNDEM Dere Taştı, Ünye’yi Sel Aldı

Dere Taştı, Ünye’yi Sel Aldı

Sağanak yağışların günlerdir aralıksız devam ettiği Karadeniz'in Ordu iline bağlı Ünye ilçesinde derenin taşması bölgede ciddi bir felakete neden oldu. Devlet erkanı harekete geçti.

26
0

Sağanak yağışların günlerdir aralıksız devam ettiği Karadeniz’in Ordu iline bağlı Ünye ilçesinde derenin taşması bölgede ciddi bir felakete neden oldu. Devlet erkanı harekete geçti.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından geçtiğimiz hafta çeşitli illerimiz için sağanak yağış uyarıları verilmişti. Bu tarihlerde başta Karadeniz bölgesi olmak üzere Marmara ve İç Ege ile İç Akdeniz kesimlerinde şiddetli yağış görüleceği ön görülürken, sağanakların etkisi ile birlikte sallanan şehir Ordu oldu. Yaşanan sel felaketinin başlıca etkili olduğu Karadeniz bölgesinde en büyük zararı gören Ordu’nun Ünye ilçesi olurken, ilçenin Cevizdere Deresi’nde su seviyesinin yağışların etkisi ile yükselerek taşması sahil yolunun da kapatılmasına sebep oldu. Ordu’da selin en şiddetli zararını verdiği kesim ise fındıkçılar oldu. Yükselen sularla birlikte tonlarca fındık denize akarken ortaya çıkan zarar büyük üzüntüye sebep oldu.

ERDOĞAN BİLGİ ALDI

Yaşanan hadise sonrasında ortaya çıkan tahribat hakkında bilgi almak isteyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ordu Valisi ve Ünye Büyükşehir Belediye Başkanı ile iletişime geçti. Bölgeye dair alınan bilgiler sonrasında Erdoğan, yaralar sarılacak söyleminde bulunarak destek verileceğini ortaya koydu. Kısa bir süre sonra ise İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Ünye’y gelerek zararları inceledi. Bakan Soylu, ortaya çıkan zararların devlet tarafından karşılanacağı teminatını verdi.

MGM tarafından aktarılan bilgilere göre sel hadisesine sebep olan yağışların önümüzdeki günlerde de devam edeceği öngörülüyor. Belediye ve Valilik çalışanları mahsur kalan ve zorda olan vatandaşlara yardımcı olmak için harekete geçmiş durumda. Bölgede geniş çaplı güvenlik çalışmaları başlatıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here