Ana Sayfa DÜNYA Çin’de Amerikan Hava Hareketliliği

Çin’de Amerikan Hava Hareketliliği

Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetleri’ne ait bombardıman uçakları Güney Çin Denizi’nde eğitim uçuşu yaptı. Bölgenin, Çin ile sınır ülkeleri arasında egemenlik ihtilafının söz konusu olduğu belirtiliyor.

13
0

ABD Hava Kuvvetleri bünyesindeki ağır bombardıman uçakları Güney Çin Denizi’nde test uçuşu yaptı. Uçuş yapılan bölgenin, Çin ve sınır ülkeler arasında egemenlik ihtilafı olduğu belirtildi. ABD Pasifik Hava Kuvvetleri uçuştan kısa bir süre sonra açıklama yaptı.

Hava Kuvvetleri, Guam Adası’nda iki B-52 bombardıman uçağının rutin eğitim uçuşu yaptığını kamuoyuna duyurdu. İki ülke arasındaki gerilimin azaltılması adına iki ülkenin de komutanları resmi ziyaretler düzenlemişti. Bunun yanı sıra donanma filosunun demirlemesine de izin verilmişti.

G-20 Zirvesi’nde Bir Araya Gelecekler

G-20 zirvesi öncesinde iki ülke de ilişkilerin normalleşmesi için adımlar atmakta. Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile ABD Başkanı Donald Trump, G-20 zirvesinde bir araya gelecekler. Yabancı basında yer alan habere göre, Çin ganizon komutanı gerginliğin azaltılması adına ABD uçak gemisine ziyarette bulundu.

Çin ganizon komutanı helikopterle gemi güvertesine indi ve ABD’li görevlilerle görüştü. Gerilim, Eylül ayında Çin yönetiminin ABD donanmasındaki bir geminin demirleme talebini reddetmesiyle başlamıştı. Çin, ABD gemisinin güvensiz bir manevra çizdiği için demirlemesine izin verilmediğini dünya kamuoyuna duyurmuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here