Ana Sayfa GÜNDEM Büyükelçi Suikastı İddianamesi Onaylandı

Büyükelçi Suikastı İddianamesi Onaylandı

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’un suikastıyla ilgili hazırlanan iddianame kabul edildi. Yargılama sürecinin 8 Ocak 2019’da başlayacağı öğrenildi.

35
0

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın Rusya Büyükelçisi Andrey Karlov ile ilgili iddianamede Fetullah Gülen’de dahil olmak üzere 28 kişi yer alıyor. FETÖ ele başı Gülen ile birlikte yargılanacak isimler, anayasa düzenini ihlal etmek, tasarlayarak öldürmek ve terör amaçlı kasten öldürme gibi suçlardan yargılanacak.

İddianamede suikast sonucunda yaşamını yitiren Karlov’un eşi ve saldırıda yaralanan isimler müşteri olarak yer aldı. Türkiye-Rusya arasındaki ilişkileri bozmaya yönelik bir saldırı olarak değerlendirilen bu suikast ile ilgili davanın ilk duruşması 8 Ocak 2019’de gerçekleşecek.

Suikast Aylar Önce Planlandı

İddianamede, Karlov suikastının FETÖ tarafından Türkiye-Rusya arasındaki ilişkileri bozmaya yönelik bir eylem olarak değerlendirildiği görülüyor. Cinayet ile iki ülkenin karşı karşıya getirilmek istendiği ve planın cinayetten 6 ay öncesinden planlandığı da iddianamede yer aldı.

İddianamede, suikasttan çok önce düzenlenen Büyükelçiler İftar Programı’nda FETÖ suikastçısının tetikçilik yapacağı ifade edildi. Üstelik tetikçi Altıntaş’ın o gün Başbakanlık personelinin taktığı yaka rozetini taktığı öğrenildi. Ancak o iftar programına Karlov’un katılmaması sebebiyle suikast girişiminin başarısız olduğu ifade edildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here