Ana Sayfa GÜNDEM Bir Gün ile On Bin Kişinin Sahip Olduğu Bedelli Olanağı

Bir Gün ile On Bin Kişinin Sahip Olduğu Bedelli Olanağı

Bedelli askerlik ile ilgili çalışmalar tamamlanıp meclise taşındı ve meclisten çıkan flaş bir kararla bu imkandan faydalanılabilecek son doğum tarihi bir gün ötelenince on bin kişi için fırsat doğdu.

12
0

Bedelli askerlik ile ilgili çalışmalar tamamlanıp meclise taşındı ve meclisten çıkan flaş bir kararla bu imkandan faydalanılabilecek son doğum tarihi bir gün ötelenince on bin kişi için fırsat doğdu.

Aylardır hatta yıllardır Türkiye gündeminden düşmeyen bedelli askerlik uygulamasında son noktaya gelindi ve sonunda masaya yatırılmasına karar verildi. 24 Haziran seçimlerinde AK Parti’nin vaadleri arasında yer alan bedelli askerlik ile ilgili torba yasa çalışmalarında ilk aşamada 20 bin TL, 27 yaş şartı çıkarken ardından yapılan düzenlemelerle 25 yaş, 15 bin TL, 28 gün kararı alındı. 28 gün temel eğitim şartına yönelik olarak uyarıların artması ile birlikte ise bu süre de 21 güne indirildi. Meclise bu şartlarla taşınan bedelli askerlikten faydalanabilme yaşı ise 31.12.1993 tarihinden önce doğanlar olarak belirlenmişti.

MECLİSTE 1 GÜN İLERİYE İTİLDİ

Torba yasa ile meclise taşınan bedelli askerlik konusu mecliste de büyük yankı uyandırdı. Muhalefet partilerinin hem temel eğitime hem de tercih edilen yaş sınırına tepi gösterdiği süreçte son nokta ise resmi olarak konuldu. Bu kapsamda bedelli askerlik için yaş sınırı olan tarih 31.12.1993’ten 1.1.1994’e çekildi. Bu durumun nedeni olarak ise 31.12.1993 tarihinde dünyaya gelen çocuklar için 1.1.1994’te nüfus kaydının yapılıyor olması gösterildi. Yapılan bu değişiklik ile birlikte bedelli askerlikten yararlanabilecek kişi sayısı 10.000 artarken, temel eğitim süresi 21 günde sabitlendi ve bedel şartı ise 15 bin TL olarak resmiyet kazandı. Yasalaştırılan bedelli askerlik uygulamasının başlangıcı ile ilgili olarak ise henüz resmi bir açıklama yapılmazken, eğitim süreci ve yerleri ile ilgili olarak çalışmaların başlatıldığı öğrenildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here