Ana Sayfa GÜNDEM Bedelli Askerlik Resmiyet Kazandı, Kılavuz Yayınlandı

Bedelli Askerlik Resmiyet Kazandı, Kılavuz Yayınlandı

Haftalardır çalışmaları devam eden bedelli askerliğe ilişkin düzenleme Resmi Gazete'de yayınlandı. Bedelli askerlik yapacak olanlar için detaylar kesinleşmiş oldu.

20
0

Haftalardır çalışmaları devam eden bedelli askerliğe ilişkin düzenleme Resmi Gazete’de yayınlandı. Bedelli askerlik yapacak olanlar için detaylar kesinleşmiş oldu.

Askerlik görevini yerine getirmemiş olup, askerlik hizmetini bedelli olarak gerçekleştirmek isteyenler için beklenen gün geldi çattı. Haftalardır çalışmaları sürdürülen ve çok hızlı bir şekilde detaylarının belirlenmesinin ardından meclise sunularak ardından Cumhurbaşkanlığına taşınan bedelli askerlik konusunda beklenen düzenleme Resmi Gazete’de yayınlandı. Bu kapsamda  “Askerlik Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 663 Sayılı KHK’de Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” yayınlanarak bedelli askerlikten faydalanacak olanlar iç,n hem uygulamanın şartları hem de yeni düzenlemelerin kanunlaştırılması sağlandı. On binlerce vatandaşı ilgilendiren bedelli askerlik kılavuzunun yayınlanmasının ardından yaşanan görüntüleme yoğunluğu nedeniyle gece saatlerinde siteye erişim güçleşti.

DETAYLAR KESİNLİK KAZANDI

Yayınlanan düzenleme işe resmiyet kazandığı üzere bedelli askerlik yapmak isteyenlerin 1 Ocak 1994 ve öncesinde doğmuş olmaları gerekiyor. Resmi Gazete’de yayınlanma tarihinden itibaren 3 ay süre içerisinde bu tarih şartlarını taşıyan kişilerin askerlik şubelerine giderek işlemlerini tamamlamaları için 15 bin TL tutarında bedeli ödemeleri beklenecek. Ödemesini yapan ve bedelli askerlikten faydalanacak olanlar 21 günlük temel eğitime katılmak zorundalar. Bu süreçte ise çalışan veya öğrenci durumunda olan kişiler ise askerlik görevleri süresince izinli olacaklar. Öğrenciler için tatil süreçlerinde temel eğitim tamamlanacak, çalışanlar için ise ücretsiz izin verilecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here