Ana Sayfa EKONOMİ BDDK’nın Yeni Düzenlemeleri Resmileşiyor

BDDK’nın Yeni Düzenlemeleri Resmileşiyor

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından hazırlanan yönetmelik değişiklikleri ile ilgili olarak taslağın yayınlanması ile birlikte kredi ve kredi kartı kullanımlarında değişiklik var.

13
0

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından hazırlanan yönetmelik değişiklikleri ile ilgili olarak taslağın yayınlanması ile birlikte kredi ve kredi kartı kullanımlarında değişiklik var.

Yakın tarihte ekonomik açıdan stabilizasyonun sağlanamaması ile birlikte çok yönlü olarak yeni düzenlemeler yapılmaya devam ediyor. Son etapta gündeme gelen bir düzenleme ise Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından gerçekleştirildi. Yapılan düzenleme ile ilgili olarak hazırlanan taslakta hangi alanlarda ne gibi düzenlemelerin yapıldığı da netlik kazanıyor. Kredi kartı kullanıcılarını ve kredi kullanımlarını yakından ilgilendiren düzenleme ile vade sürelerine yönelik değişiklikler mevcut. Bu değişiklikler ile ağırlıklı olarak uygulanan vade süreleri ile ilgili olarak kısaltmaya gidildi. Bu sayede belirsizliklere yönelik olarak bankaların ve tüketicilerin korunmasının amaçlandığı anlaşılıyor.

VADE SÜRELERİNDE DÜŞÜŞ VAR

Düzenlemelerle beraber vatandaşların kredi kullanımında daha sınırlı bir davranış göstermelerine yönelik olarak vade süreleri kısaltılırken, bireysel tüketici kredilerinde vade süresi 48 aydan 36 aya düşürüldü. Bankalardan kredi kullanacak olan vatandaşlar için artık tercih edebilecekleri en uzun vade süresi bu kapsamda 36 ayla sınırlı olacak. Ayrıca teknolojik cihaz alımlarında da özellikle son dönemlerde sıklıkla başvurulan kredi uygulamalarında vade süresi 12 ayla sınırlı olacak. Teknoloji mağazalarının kampanyalarla taksitli akıllı telefon, televizyon ve benzeri ürünleri sattıkları banka kredisi uygulamalarında bu şekilde tercih edilebilecek en uzun vades süresi de 12 ay olarak belirlendi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here