Ana Sayfa GÜNDEM Bayram Yaklaşıyor, Kasaplar Uyarıyor

Bayram Yaklaşıyor, Kasaplar Uyarıyor

Türkiye Kasaplar Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Osman Yardımcı, bu sene gerçekleşecek olan Kurban Bayramı kesimleri ile ilgili olarak önemli bilgiler paylaştı.

18
0

Türkiye Kasaplar Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Osman Yardımcı, bu sene gerçekleşecek olan Kurban Bayramı kesimleri ile ilgili olarak önemli bilgiler paylaştı.

Yaklaşan Kurban Bayramı ile birlikte vatandaşlar kurbanlık alımlarına başladılar ve bayram için geri sayım sürüyor. Bu süreçte gerçekleştirilecek olan kesimlerle ilgili olarak ise Türkiye Kasaplar Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Osman Yardımcı önemli açıklamalarda bulundu. Yardımcı verdiği demeçlerde Kurban Bayramı’nda gerçekleştirilecek olan kesimler sonrasında izlenmesi gereken prosedürleri ve süreçleri açıklayarak vatandaşlara çok önemli tavsiyelerde bulundu. Geçtiğimiz sene kurbanlıkların kesiminden sonra izlenen hatalı yöntemler sebebiyle elde edilen etlerin %25’ine yakının heba olduğunu vurgulayan Yardımcı’dan öneriler geldi.

KURBAN ETİNİ ÖNCE DİNLENDİRİN

Geçtiğimiz yıla ilişkin önemli verilerle birlikte açıklamalarda bulunan Osman Yardımcı, geçtiğimiz sene 850.000 büyükbaş ve 2.500.000 küçükbaş hayvanın kesildiğini, bu yıl ise pazara 1.000.000’dan fazla büyükbaş ile 3.500.000 milyonun üzerinde küçükbaşın çıkarıldığını ifade etti. Bu anlamda 2018 senesi Kurban Bayramı’na yönelik olarak tahminlerinin ise 950.000 büyükbaş ile 3.000.000’un üzerinde küçükbaş kesimi olacağı yönünde. Osman Yardımcı açıklamalarında pazarda sayı olarak hayvanların yeterli olduğunu açıklarken, kurban az şeklinde yapılan söylemlerin hatalı olduğunu ifade etti.

Kurbanlık hayvan kesildikten sonra elde edilen etin hemen poşetnip dolaba atılmaması gerektiğini ifade eden Yardımcı, etin önce dinlendirilmesi gerektiğini ve kendi sıcaklığını kaybettikten sonra dondurulması gerektiğine değindi. Elde edilen etlerin ziyan olmaması için gerekliyse mutlaka kasaplardan yardım alınması gerektiğini söyledi. Vatandaşın ayrıca kesim ortamlarında hijyene ve temizliğe önem vermesi gerektiğini ifade etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here