Ana Sayfa EKONOMİ Askerliği Bedelli Yapacaklar Kredi Araştırmalarına Başladı

Askerliği Bedelli Yapacaklar Kredi Araştırmalarına Başladı

Bedelli Askerlik gündeminin netlik kazanmasının ardından, askerlik için ödenecek olan 15 bin TL tutarındaki bedeli kredi çekerek ödeyecek olanlar faiz oranlarını araştırıyor.

21
0

Bedelli Askerlik gündeminin netlik kazanmasının ardından, askerlik için ödenecek olan 15 bin TL tutarındaki bedeli kredi çekerek ödeyecek olanlar faiz oranlarını araştırıyor.

Aylardır Türkiye gündemini çalkalayan bedelli askerlik uygulamasında son viraja gelindi. Cumhurbaşkanı’nın onayına sunulan bedelli askerlik yasasının resmiyet kazanmasının ardından, adaylar askerliklerini 15 bin TL bedelini ödemek suretiyle yapabilecekler. 1 Ocak 1994’ten önce doğanların ödemelerini yaparak askerlik görevini 21 günlük temel eğitim ile tamamlayacakları süreçte ödenecek olan 15 bin TL’yi kredi yoluyla bankalardan temin edecek olanlar araştırmalara başladılar bile. Ekonomik gidişat da dikkate alındığında 15 bin TL tutarındaki krediyi kullanacak olanlar şimdiden faiz oranlarının gidişatını mercek altına aldılar. Bu kapsamda son dönemde bir hayli artış gösteren faiz oranlarının yanında döviz kurlarının da gösterdiği dengesizlik belirsizliğe yol açarken, birçok kişi daha uygulama yasalaşmadan kredi kullanarak gelecek faiz riskini ortadan kaldırdı.

FAİZ ORANLARINI TAKİP ETMEK ÖNEMLİ

Türkiye’de piyasaların belirsizlikle kaplanması neticesinde bedelli askerlik yapacağını kesinleştirenlerin en büyük derdi kullanılacak olan kredinin faiz oranını en cazip seviyede yakalayabilmek. Bu kapsamda şuan için uygulanan faiz oranları dikkate alındığında 1.70 ile 2.15 arasında seyreden bir faiz oranı skalası olduğu görülüyor. Bankadan bankaya değişen faiz oranlarının seviyesi ayrıca talep edilen vade süresine göre de farklılık gösterebiliyor. Önek olarak 1.70 faiz oranı ile 48 ay vadeli kredi kullanılacak olursa bankaya aylık olarak 493 TL aylık taksit ödemesi yapılması gerekiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here