Ana Sayfa EKONOMİ Asgari Ücret İçin Yeni Talep

Asgari Ücret İçin Yeni Talep

Asgari ücret belirleme komisyonunun ilk toplantısı için çok kısa bir süre kaldı. Sendikalar, belirlemelerde enflasyon oranının yanında refah payının da olması gerektiğini açıkladı.

Gözler 7 milyonu aşkın asgari ücretliyi ilgilendiren çalışmaların ilk toplantısında. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın ev sahipliğinde gerçekleşecek görüşmelerde ilk kez bir asgari ücretli de yer alacak. Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu toplantıda işçi sandalyesinde oturacak. Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu ise oturduğu sandalyede bütün işverenleri temsil edecek.

İşçi sandalyesinde oturacak bir asgari ücretlinin ise Yalova Üniversitesi’nde güvenlik görevlisi olduğu ifade ediliyor. 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantıları en az 10 üyenin katılımlarıyla toplanıyor. Oy çokluğuyla çıkacak kararlarda eşit oy dağılımı çıkması durumunda, başkanın bulunduğu tarafın çoğunluk sağladığı kabul edilecek.

Sadece Enflasyona Odaklanılmamalı

TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç, asgari ücret değerlendirmesinde sadece enflasyonun baz alınmaması gerektiğine dikkat çekti. Yeni yılda asgari ücret için verilen desteğin artırılmasından söz eden Koç, SGK’nin teşvikleri artırması gerektiğini açıkladı.

Bir diğer taraftan da asgari ücretin taban ücret olduğu belirtiliyor ve bu hesaplamanın 4 kişilik aileye göre belirlenmesi gerektiği savunuluyor. Geçim sıkıntısının arttığı yönünde açıklamaların yanında, asgari ücrete refah payının artması gerektiği de kaydedildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here