Ana Sayfa DÜNYA Almanya’da Büyük Koltuk Değişimi

Almanya’da Büyük Koltuk Değişimi

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Hristiyan Demokrat Birlik Partisi’nin Genel Başkanlığı görevini Annegret Kramp-Karrenbauer’e devretti. Karrenbauer, Saarland Eyalet Başbakanı olarak da görev yapmıştı.

28
0

Almanya Şansölyesi Angela Merkel, partisinin genel başkanlığı görevini devretti. CDU Genel Sekreteri Annegret Kramp Karrenbauer, Merkel’in genel başkanlık görevini alan isim oldu. Karrenbauer, Sağlık Bakanı Jens Spahn ile çıktığı genel kurul yarışında önde gelmeyi başardı. CDU Genel Sekreteri olarak hali hazırda görev yapan Karrenbauer, 7 yıllık Eyalet Başbakanlığı yaptı. Üstelik Karrenbauer’in bu göreve getirilen ilk kadın olduğu ifade ediliyor.

Genel Başkan olarak son konuşmasını yapan Şansölye Merkel, görevi 18 yıl büyük bir heyecanla yaptığını dile getirdi. Yeni bir sayfa açmanın zamanı geldiğini aktaran Merkel, partinin yeni yönetim şemasına ve programa sahip olduğunu aktardı.

Yeniden Aday Olmayacağını Açıklamıştı

Başbakan Merkel, Ekim ayı sonunda yapılacak genel başkanlık seçimlerinde yeniden aday olmayacağını geçtiğimiz aylarda duyurmuştu. Yasama dönemine kadar Başbakanlık görevini sürdürecek olan Merkel için delegelerin teşekkürler şef ifadelerini kullandıkları görüldü.

Angela Merkel, 2000’den beri CDU’nun Genel Başkanlık görevini yürüttü. 2005 yılında Almanya’da ilk kez kadın başbakan olan Merkel, duygusal anlar yaşayarak parti genel başkanlığına veda etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here